تاریخ: ۱۴:۱۸ :: ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
خط مشی پیونگ یانگ در سال ۲۰۲۰ نظامی تر خواهد شد

گراسا پیترز‎ کاتارینا

اشپیگل (آلمان)

خوش بینی ناشی از وقایع سنگاپور مدت هاست از بین رفته است: با گذشت یک سال و نیم از اولین دیدار بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، هنوز هیچ توافقی درباره خلع سلاح هسته ای این کشور کمونیستی صورت نگرفته است. فرصت برای دستیابی به توافق کوتاه است: رژیم کره شمالی خواستار آن شده که تا پایان سال آمریکا امتیازات مهمی را به این کشور اعطا کند.
به گفته راشل مین یونگ لی، کارشناس امور کره شمالی اولتیماتوم کیم جونگ اون جدی است: کیم در سخنرانی خود به مناسبت سال نو در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که اگر او با آمریکا به توافق نرسد، “مسیر جدیدی” را در پیش خواهد گرفت. اکنون او باید توضیح دهد که این “مسیر جدید” چگونه خواهد بود.
پیام پیونگ یانگ واضح است: تا زمانی که آمریکا از “سیاست های خصمانه خود به طور کامل و برگشت ناپذیر دست نکشد”، کره شمالی در مورد خلع سلاح هسته ای صحبت نخواهد کرد. مشکل این است که این عبارات بسیار گسترده و مبهم بوده و مشخص نیست منظور پیونگ یانگ از سیاست های خصمانه دقیقا چیست. بر اساس اظهارات کره شمالی طی چند هفته گذشته، خواسته های پیونگ یانگ بدین ترتیب هستند: اول، باید تحریم ها برداشته شده و ضمانت های امنیتی داده شود. دوم، آمریکا باید مانورهای نظامی خود با کره جنوبی را به تعویق انداخته یا خاتمه دهد. سوم، کره شمالی افتتاح دفتر ارتباطی آمریکا در پیونگ یانگ یا صدور بیانیه را برای پایان دادن به درگیری کافی نمی داند، بلکه تضمین های امنیتی جامع تری می خواهد. چهارم، موضوع حقوق بشر نباید در سازمان ملل متحد یا اسناد مهم آمریکا مورد بحث قرار گیرد.
به باور لی، ترامپ هنوز به توافق با کره شمالی علاقه دارد. تصمیم وی برای به تعویق انداختن رزمایش نظامی “ویجیلنت ایس” با کره جنوبی را می توان نشانه ای از این امر دانست. کره شمالی تنها دستاورد دیپلماتیکی است که ترامپ می تواند به آن افتخار کند. او احتمالا خواستار انعقاد توافقی بین دو کشور است، حتی اگر بعدها توسط دمکرات ها زیر پا گذاشته شود.
با توجه به این که طی یک سال و نیم هیچ پیشرفتی در مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی حاصل نشده، احتمال موفقیت چنین ابتکار عمل دیپلماتیک بزرگی طی تنها چند هفته بسیار ضعیف است. تنها راهی برای نیل به این هدف، اعطای برخی امتیازات از سوی آمریکا است. اما لی مطمئن نیست که آمریکا حاضر به پذیرش چنین چیزی باشد.
لی ادامه داد، به نظر نمی رسد “مسیر جدید” پیونگ یانگ برای سال ۲۰۲۰ مبتنی بر دیپلماسی با آمریکا یا کره جنوبی باشد. بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه های کره شمالی، می توان نتیجه گرفت که این مسیر بیش از پیش نظامی و تحریک آمیز خواهد بود.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

عطیه خرم

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید