تاریخ: ۱۶:۱۶ :: ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
تضعیف روز افزون ترامپ در تقابل با ایران

الکساندر بلوف

رگنیوم (روسیه)

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، در حال از دست دادن برگ های برنده خود در بازی پیرامون برنامه هسته ای ایران است و موضعش در حال تضعیف می باشد. در پنتاگون هشدار داده اند که ایران قصد دارد، تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، یعنی زمان پایان یافتن تحریم تسلیحاتی علیه ایران، به تسلیحات مدرن و از جمله، تانک ها و جنگنده های جدید دست یابد.
ایران با روسیه در خصوص خرید هواپیماهای جنگنده سوخوی – ۳۰، هواپیماهای یاک – ۱۳۰، تانک های تی – ۹۰ و سیستم ضد موشکی اس – ۴۰۰ و سیستم های موشکی باستیون در حال مذاکره است. این احتمال نیز وجود دارد که ایران بازار تکنیک نظامی چین را نیز مورد توجه قرار دهد.
دولت ترامپ تمامی تلاش خود را می کند تا مدت زمان اجرای تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند.ایران از نیروهای نظامی و امکانات خود برای حمایت از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، و تجهیز حزب الله در لبنان و همچنین، متحدان خود در عراق و یمن استفاده می کند. این احتمال وجود دارد که ایران از تسلیحات جدید خود برای تحکیم گروه های حامی ایران استفاده کند.
در حال حاضر، تنها راه مقابله امریکا با ایران، اعمال تحریم ها است. امریکا ضمن تهدید کردن دیگر کشورها به اعمال تحریم ها، آنها را از ارسال تسلیحات به ایران منصرف می کند. یک راه دیگر دولت امریکا، قطع روابط مالی ایران با دیگر کشورها است تا از این طریق، مانع از تحقق قراردادهای تسلیحاتی با ایران شود.
در این زمینه، اقدامات احتمالی روسیه و چین بررسی می شود. این کشورها از دلایل قانع کننده ای برای مقابله با قدرت یافتن بیش از حد ایران در زمینه نظامی برخوردار هستند. روسیه با ایران بر سر نفوذ در سوریه رقابت دارد و احتمال دارد تا نخواهد، اسد به تانک ها و هواپیماهای ایرانی دسترسی پیدا کند. از سوی دیگر، احتمال دارد، چین به این نتیجه برسد که ایران با دریافت امکانات تکمیلی بتواند راه دسترسی به خاور میانه را قطع کند و این روند برای اقتصاد چین مضر است.
و اما، در بهترین شرایط، احتمال دارد که چین و روسیه مکانیسمی را برای دور زدن تحریم های امریکا و به خطر انداختن قدرت امریکا در چارچوب سیستم مالی جهانی بیابند. در این زمینه، کشورهای اروپایی سیستم اینستکس را راه اندازی کردند که البته، کارساز واقع نشد.
پرسش این است که آیا تولید کنندگان روسی و چینی تسلیحات چنین ریسکی خواهند کرد، یا خیر؟ ترامپ و پومپئو تمامی تلاش خود را می کنند تا این تولید کنندگان را تحت فشار قرار دهند.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 62 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید