گروه: اخبار
تاریخ: ۹:۳۷ :: ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
انتقاد وزیر امور خارجه عربستان سعودی از آمریکا

نیکی (ژاپن)

فیصل ، وزیر امور خارجه عربستان سعودی ، به منظور حضور در اجلاس جی بیست که در روزهای ۲۲ و ۲۳ نوامبر در شهر ناگویا برگزار می شود ، به ژاپن سفر و با روزنامه نیکی مصاحبه اختصاصی کرد. وزیر امور خارجه عربستان سعودی در خصوص بیانات دولت ترامپ دایر بر اینکه:« شهرک سازی اسراییل در فلسطین را مغایر با قوانین بین المللی نمی داند » با اشاره به اینکه:«‌ چنین رویکردی نه تنها مفید و موثر نیست ، بلکه در صلح خاورمیانه اخلال ایجاد خواهد کرد » از آمریکا انتقاد کرد.
وزیر امور خارجه عربستان سعودی همچنین در خصوص عرضه اولیه سهام شرکت دولتی آرامکو که به نظر می رسد ماه دسامبر اجرایی شود ، با اشاره به اینکه تنوع سرمایه گذاری منجر به رونق اقتصادی و پیشبرد خروج از وابستگی به نفت خواهد شد ، ادعا کرد:« الگوی اصلاحات را به دیگر کشورهای نفت خیز خاورمیانه ارائه خواهیم داد. »
وزیر امور خارجه عربستان سعودی در بخش دیگری از این مصاحبه خاطرنشان کرد ،‌ شهرک سازی اسراییل در منطقه خودمختار فلسطین در کرانه غربی رود اردن در واقعیت به مفهوم اشغالگری است. دولتهای آمریکا در طول تاریخ به دنبال اکثر کشورهای جهان اقدام اسراییل را مغایر با قوانین بین الملی اعلام کردند. اما مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا ، روز هیجدهم نوامبر اعلام کرد:« شهرک سازی اسراییل مغایر با قوانین بین المللی نیست. » به دنبال اعتراض فلسطین چهارده کشور به غیر از آمریکا در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل از رویکرد اسراییل انتقاد کردند. عربستان سعوی با مردم فلسطین هماهنگ است و هیچ روابط دیپلماتیک با اسراییل ندارد.
تاسیسات تولید نفت آرامکو عربستان سعودی ماه سپتامبر سال جاری هدف حمله قرار گرفته و به شدت خسارت دیده است. وزیر امور خارجه عربستان سعودی در همین راستا بار دیگر تصریح کرد:« بدون شک کار ایران بوده است. »‌ وی در با اشاره به اینکه:«  قطع روابط دیپلماتیک با ایران همچنان ادامه دارد ، ولی با این حال این کشور از شبه نظامیان لبنان و یمن حمایت و ترویج انقلاب را پیگیری می کند. »‌ ایران را سرزنش کرده است. وزیر امور خارجه عربستان سعودی همچنین به ایران هشدار داد:« در رفتارش تجدید نظر کند. »
عربستان سعودی سال ۲۰۲۰ میلادی ریاست اجلاس جی بیست را بر عهده خواهد داشت. چالش های  مهمی از جمله ایجاد قوانین بین المللی مالیات دیجیتال از موضوعاتی است که در دستور کار آینده اجلاس جی بیست قرار دارد. وزیر امور خارجه عربستان سعودی در همین راستا اظهار داشت ، در نظر داریم به همراه کشورهای عضو جی بیست در سال آینده در سه زمینه تواتمند سازی زنان و جوانان ( گسترش فرصت ها و بهبود موقعیت ها ) مسائل زیست محیطی و تجارت آزاد تمرکز کنیم


اداره کل رسانه های خارجی

کیومرث واحدی

(Visited 147 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید