تاریخ: ۱۲:۱۵ :: ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
«فردو» ملکه ای که به تخت هسته ای بازگشت

منتظری علی

صد و هشتاد درجه (لبنان)

رئیس جمهور ایران حسن روحانی با درک نگرانی و اضطراب غربی ها و به ویژه آمریکا بعد از ازسرگیری تزریق گاز به دستگاه های سانتریفوژ در سایت فردو که به شهر قم به عنوان مرکز تصمیم گیری های فقهی و مذهبی ایران نزدیک است، پیامی آشکار با این مضمون برای آنها ارسال کرد که به محض آن که این کشورها تعهداتشان را طبق برجام عملی و تحریم ها را متوقف کنند، ایران نیز تزریق گاز به سانتریفوژها را متوقف خواهد کرد.
اکنون غرب به خوبی درک می کند به رغم توقف فعالیت غنی سازی در فردو به مدت چهار سال، اما ملکه زیبایی برنامه هسته ای ایران همچنان زیبایی و فریبندگی خود را حفظ کرده است و به محض آن که درهای این سایت باز شود، چشم جهانیان را به خود خیره خواهد کرد. به همین علت بود که ازسرگیری غنی سازی اورانیوم در فردو نظر همه کارشناسان صنعت هسته ای و رسانه ها را به خود جلب کرد.
برخی محافظه کاران میانه رو و تندرو ایرانی، حسن روحانی و دولت او را به علت قبول توقف فعالیت غنی سازی در فردو مورد انتقاد قرار دادند و او را متهم کردند که با امضای برجام، فردو را به یک زمین فوتبال تبدیل کرده است. اما از سرگیری سریع غنی سازی اورانیوم به میزان ۵ درصد در این تاسیسات، غیرواقعی بودن این انتقادات را نشان داد و ثابت کرد ایران با توانایی های علمی و صنعتی بالای خود در بخش هسته ای می تواند هرگاه اراده کند جهان را غافلگیر کند.

اکنون همه متوجه شده اند که ایران می تواند در گام پنجم کاهش تعهدات هسته ای، غنی سازی ۲۰ درصد را در فردو از سر بگیرد، ولی سئوال اصلی این است که با از سرگیری فعالیت سایت فردو، آیا تهران خواهد توانست کشورهای اروپایی را ملزم کند به تعهداتشان طبق برجام عمل کنند یا این که این اقدام ایران موجب واکنش های غیرمنتظره کشورهای غربی هم پیمان آمریکا خواهد شد؟

خروج آمریکا از برجام و تحمیل تحریم های یکجانبه علیه ایران و پایبند نبودن کشورهای اروپایی به تعهدات خود طبق برجام و ناتوانی روسیه و چین در متقاعد کردن طرف های ذیربط به ضرورت پابیندی همگان به تعهداتشان و لزوم برخوردار شدن ایران از دستاوردهای اقتصادی برجام، در کنار واکنش های ایران به صورت کاهش پایبندی به تعهداتش، همگی نشان می دهد برجام در مسیر فروپاشی قرار گرفته است و پیامدهای منفی این فروپاشی در ماه های آینده تاثیر آشکار خود را بر روابط منطقه ای در خاورمیانه برجا خواهد گذاشت.
اتحادیه اروپا بیشترین زیان را از این تحولات امنیتی جدید متحمل خواهد شد مگر این که معجزه ای روی دهد و ایران و آمریکا در هفته های آینده بار دیگر به میز مذاکرات ۱+۵ بازگردند.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 105 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید