تاریخ: ۱۱:۵۰ :: ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
اردوغان هم از روسیه ناراضی است و هم، از امریکا

پتروف گنادی

نزاویسیمایا گازتا(روسیه)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، قصد دارد، شخصا، به دونالد ترامپ نارضایتی خود را در خصوص چگونگی مبارزه امریکایی ها با تروریست ها در سوریه بیان کند. امریکایی ها نیز به نوبه خود، ادعاهایی در خصوص اردوغان دارند. واشنگتن خوشش نمی آیند که ترکیه از خرید سامانه زمینی – موشکی اس – ۴۰۰ روسیه امتناع نکند. افزون بر آن، امریکا نگران سرنوشت معادن نفتی سوریه است که در حال حاضر، تحت کنترل کردهای محلی قرار دارد.
به گفته اردوغان، نه روسیه و نه، امریکا به وعده های خود در خصوص خروج تروریست ها از مناطق هم مرز با ترکیه عمل نکردند. اردوغان تصریح می کند که تشکیلات مسلح کردها که ترکیه آنان را تروریست می داند، به رغم وعده های مسکو و امریکا در منبج، القامشلی و تل ابیض باقی مانده اند. در ترکیه تصریح می کنند که در پشت وقوع انفجارها در القامشلی، نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارند. اما، خود شهر تحت کنترل نیروهای دولتی سوریه قرار دارد.
یکی از ادعاها و نارضایتی های امریکا از ترکیه، خرید سامانه زمینی – موشکی اس -۴۰۰ توسط این کشور است. امریکا از این قرارداد ناراضی است. گفتنی است که از فصل تابستان، ارسال سامانه اس – ۴۰۰ به ترکیه آغاز شده و تا سال ۲۰۲۰ میلادی، ارسال این سامانه به طور کامل انجام خواهد شد. به گفته رهبر ترکیه، در بروز این موقعیت، خود امریکایی ها مقصر هستند، زیرا آنان سیستم پاتریوت خود را در اختیار ترکیه قرار نداده اند.
اردوغان با روسیه نیز با مشکلاتی مواجه شده است. بعد از آغاز عملیات چشمه صلح ترکیه، معادن نفتی در شمال شرقی سوریه تحت کنترل امریکا قرار می گیرد. در روز ۵ ماه نوامبر، خبری در خصوص احداث دو پایگاه نظامی جدید امریکا در استان دیر الزور منتشر شد. و این در حالی است که امریکا برای متحدانش، سرمایه گذاری برای بازسازی اراضی تحت کنترل دمشق رسمی را ممنوع کرده است.
به گفته یولی کودریاشوف، کارمند علمی ارشد مرکز امنیت یورو آتلانتیک، خرید اس – ۴۰۰ پاسخگوی منافع واشنگتن نیست. اما، ارتش ترکیه به عنوان عضو ناتو، براساس استانداردهای این سازمان آموزش می بیند و تجهیز می شود و بیشترین این تسلیحات را امریکایی تشکیل می دهد. از این رو، بعید به نظر می رسد که اردوغان همکاری خود با امریکا در عرصه نظامی و فنی را متوقف کند. در چنین شرایطی، احتمال برقراری سازش وجود دارد. در رابطه با سوریه نیز امریکا آشکارا، نشان داده که برایش مساله اصلی، معادن نفتی هستند. امریکا می خواهد، این معادن را تحت کنترل داشته باشد. برای واشنگتن، کنترل بر کردها از درجه دوم اهمیت برخوردار است. در چنین شرایطی، بعید به نظر می رسد که امریکا به تجهیز و حمایت از کردها ادامه دارد و این دقیقا، آن چیزی است که ترکیه می خواهد». 


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 41 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید