تاریخ: ۱۲:۲۶ :: ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
دولت فدرال خواستار “مدارک قابل اثبات در دادگاه” از ترکیه شده است

لیت‏هویزر یوهانس

فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ (آلمان)

مقامات آلمانی انتظار دارند طی چند روز آینده حداقل ده آلمانی که برخی از آنها قبلا در سوریه بوده و ممکن است با شبه نظامیان تروریستی “دولت اسلامی” مرتبط باشند، از ترکیه به جمهوری فدرال آلمان بازگردانده شوند. روز دوشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه گفت حداقل یکی از افرادی که دوشنبه آینده به آلمان بازگردانده می شوند، به طور قطعی هیچ ارتباطی با ان گروه تروریستی اسلامگرا ندارد.
وزارت کشور و وزارت امور خارجه اظهار داشتند که مقامات آلمان از تصمیم ترکیه برای بازگرداندن این افراد شگفت زده نشده اند؛ بلکه در این گونه موارد روال مشخصی وجود دارد: مقامات ترکیه مشخصات افرادی را که بازگردانده خواهند شد، گزارش می دهند؛ سپس طرف آلمانی هویت و تابعیت آلمانی آنها را بررسی می کند. اگر آنها شهروندان آلمانی باشند، امکان جلوگیری از ورود آنها وجود ندارد. با وجود این، ضروری است که علاوه بر اعلامیه اخراج این افراد از ترکیه، اطلاعات کافی در رابطه با وجود نشانه هایی از فعالیت های تروریستی آنها ارائه شود تا مرکز ضد تروریسم فدرال و ایالتی بتوانند صحت این ادعاها را بررسی کنند.
دولت ترکیه به هنگام آغاز عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه به تاریخ ۹ اکتبر، اظهار داشته بود که آن دسته از جنگجویان داعشی را که شهروندان سوریه و ترکیه نبوده و در جریان این عملیات دستگیر شده اند، به کشورهای خود بازمی گرداند. روز دوشنبه، اولین گروه از این افراد باز پس فرستاده شدند.
در فوریه سال ۲۰۱۹، ترکیه یکی از معدود کشورهایی بود که از پیشنهاد دونالد ترامپ مبنی بر لزوم باز پس فرستادن جنگجویان خارجی داعش به کشورهای متبوع خود حمایت کرد. دولت ترکیه سپس کارگروهی را برای رسیدگی به وضعیت جنگجویان داعش که اصالتا اهل ترکیه هستند، تشکیل داد.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرم

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید