تاریخ: ۱۲:۵۵ :: ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
امید به تجارت منطقه ای

یوگنیا کروچکوا

کامرسانت (روسیه)

در تاشکند روسای جمهوری کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگ های چشم انداز همکاری های اقتصادی در چارچوب مبادلات کالا را بحث و بررسی کردند. اعضای این سازمان قصد دارند، براساس برنامه همکاری چند جانبه تجاری – اقتصادی تا سال ۲۰۳۵ میلادی، فعالیت های خود را پیش ببرند. همچنین، در دستور کار سازمان همکاری های شانگ های، مساله محاسبات مالی با ارز ملی مطرح است. 

در شرایطی از کاهش رشد اقتصادی جهانی، قزاقستان به دنبال همکاری با کشورهای سازمان همکاری های شانگ های است. در سال ۲۰۱۸ میلادی، مبادلات کالای روسیه با کشورهای سازمان همکاری های شانگ های در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی، ۲۱ درصد افزایش یافت و به ۱۴۵,۵ میلیارد دلار رسید.
سازمان همکاری های شانگ های از قوه عظیمی برای رشد همکاری های تجاری – اقتصادی برخوردار است. در حال حاضر، تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگ های بیش از ۱۸ تریلیون دلار و یا ۲۰ درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان است.
روسای جمهوری کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگ های سندی را امضا کردند که مرتبط با برنامه ای تا سال ۲۰۲۰ میلادی است. جزئیات این سند منتشر نشده و فقط گفته شده که از موضوعاتی مانند همکاری در عرصه مالی، ترانزیت، گمرک، کشاورزی، گردشگری، زیست محیطی و آموزش سخن در میان است.
یکی از موضوعات مهم در این نشست، انتقال محاسبات مالی به ارز داخلی بود که در راستای کاهش خطرات در شرایط بروز بحران های مالی جهانی است. قرار است، این موضوع در ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی در مسکو و در دیدار وزیران دارایی و کارشناسان امور بانکی کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگ های بحث و بررسی شود. 


منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید