تاریخ: ۱۱:۱۶ :: ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
ایران برای هر گونه پاسخ به آمریکا آماده است

سرگی شاکاریانتس

رگنیوم (روسیه)

  رویدادهای مرتبط با سوریه و از جمله، توافق سوچی میان روسیه و ترکیه و همچنین، هیاهوی دونالد ترامپ پیرامون کشته شدن ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، نشانگر روندهای سیاسی عمیق در جهان است.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، در هجدهمین نشست شانگ های، توجهات را به سوی تبادل نظرات عمیق با رهبران ازبکستان معطوف کرد. این روند نشانگر این است که با وجود این که ایران هنوز عضو سازمان شانگ های نیست، اما برای برداشتن گام های قاطع در چارچوب این سازمان آمادگی دارد.
در تهران در قبال سخنان ترامپ در خصوص کشته شدن ابوبکر بغدادی با شک و تردید برخورد کردند. اما، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، با شادی، از این خبر استقبال کرد و حتی، ترامپ را بهترین رئیس جمهور امریکا خواند. باید توجه داشت که اگر واقعا، ابوبکر بغدادی کشته شده باشد، این نشانگر بی کفایتی و ضعف داعش در سوریه بوده است. در رسانه های گروهی ایران به این موضوع اشاره می کنند، که داعش محصول امریکا بوده است.
در روزهای اخیر، ایران از احتمال برداشته شدن گام چهارم در راستای کاهش تعهدات براساس برجام سخن گفته است. به گفته صالحی، ایران قرار است، زنجیره سی تایی سانتریفیوژ نسل «آی آر ۶» را رونمایی کند. برخی از کارشناسان معتقدند که ایران در گام چهارم خود، سانتریفیوژهای جدید را راه اندازی خواهد کرد. در رابطه با راکتور آب سنگین اراک نیز باید گفت که فاز دوم این پروژه در آینده نزدیک راه اندازی خواهد شد. باید به این موضوع اشاره کرد که طراحی سلاح هسته ای در ایران توسط آیت الله علی خامنه ای، رهبر دینی ایران، ممنوع شده است.
طی یک ماه آینده، در ایران، در حدود سه هزار و پانصد سو به ظرفیت پنج هزار و ششصد سو اضافه خواهد شد که در نتیجه، ۴۵ درصد به ظرفیت غنی سازی این کشور اضافه می شود. ایران در حال رسیدن به ظرفیت قبل از برجام است. برخی از کارشناسان معتقدند که رونمایی از این زنجیره سی تایی سانتریفیوژها، گام چهارم ایران خواهد بود.
به غیر از رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نیز دیگر کسی بود که از صحبت هایش می توان برخی از مفاد گام چهارم را پیش بینی کرد. [آقای] روحانی اعلام کرده که به زودی، سانتریفیوژهای «آی آر ۷ و آی آر ۸ و آی آر ۹» رونمایی و راه اندازی خواهند شد. کارشناسان معتقدند که با توجه به گام سوم ایران و فعال شدن سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی اورانیوم از طریق این سانتریفیوژها، سخنان رئیس جمهور ایران نشان دهنده بخشی از مفاد گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران است.
براساس سخنان مقامات رسمی ایران در زمینه گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام می توان چنین نتیجه گیری کرد که ایران اقداماتی مانند رونمایی از زنجیره ۳۰ تایی آی آر ۶، افزایش ظرفیت غنی سازی، راه اندازی قسمت دوم راکتور اراک و همچنین، ماشین سوخت گذار آن و رونمایی از سانتریفیوژهای نسل جدید آی آر ۷، آی آر ۸ و آی آر ۹ را در دستور کار خود قرار داده است.
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 68 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید