تاریخ: ۱۱:۱۱ :: ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
برای اسرائیل غزه در اولویت دوم پس از ایران قرار دارد؛ اما ممکن است این رویکرد تغییر کند

آموس هارل،

هاآرتص (فلسطین اشغالی)

مقامات اسرائیل به اشتباه هر اتفاقی را که در خاورمیانه رخ می دهد توطئه ایران می دانند اما واقعیت این است که ریشه بسیاری از مسایل در همین نزدیکی اسرائیل یعنی در نوار غزه است و تازه ترین نمونه در این زمینه، شلیک راکت به سوی اسرائیل در عصر روز جمعه از نوار غزه است. از قرار جهاد اسلامی عامل این حمله بوده است.
جهاد اسلامی با اینکه از ایران پول دریافت می کند اما کورکورانه از این کشور اطاعت نمی کند. از قرار شلیک راکت به سوی اسرائیل به دستو ر فرمانده گردان جهاد اسلامی مستقر در شمال غزه، یعنی بها ابوالعطا صورت گرفته است. نام وی که مسئول بیشتر شلیک های راکت به اسرائیل در خلال یکسال گذشته می باشد به تازگی بر سر زبان مقامات اسرائیلی افتاده است.
ابوالعطا برای کسب محبوبیت، هر چند وقت یکبار به شلیک راکت به سوی اسرائیل مبادرت می کند تا در رقابت به حماس از موقعیت بهتری قرار گیرد. وی از سوی دولت مصر نیز تقویت می شود و بارها همراه با هئیت فلسطینی میهمان قاهره بوده است.
اکنون اسرائیل بر سر دوراهی قرار گرفته و نمی داند جهاد اسلامی را مسئول حمله اخیر به حساب آورد یا حماس را. البته اسرائیل بر این باور است که این حماس است که باید جهاد اسلامی را مهار کند.
مقامات اسرائیل از آن نگرانند که ایران به تلافی حملات اسرائیل به مواضع آن ها و دست نشاندگانشان ، به حملات تلافی جویانه علیه اسرائیل مبادرت کند.
شاید جهاد اسلامی به تحریک حماس به سوی اسرائیل راکت شلیک می کند چون رهبری حماس می خواهد با ایجاد این گونه درگیری ها اسرائیل را وارد کند تا دامنه محدودیت های برقرار شده علیه نوار غزه را کاهش دهد.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: داود حیدری

(Visited 49 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید