تاریخ: ۱۱:۲۶ :: ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
آرامکو ، ماه دسامبر سهام اولیه را در داخل کشور ارائه خواهد کرد

میتسو هیبه کیده

نیکی (ژاپن)

عرضه اولیه سهام شرکت دولتی آرامکو عربستان سعودی آغاز می شود. شرکت آرامکو روز هفدهم ماه نوامبر قیمت فروش سهام را اعلام خواهد کرد و فروش سهام از روز چهارم ماه دسامبر آغاز می شود. انتظار می رود شرکت آرامکو روز سوم ماه نوامبر برنامه در خصوص عرضه اولیه سهام را اعلام کند. آرامکو در همین راستا اعلام کرده است:« سیاست شرکت بر پایه این نهاده شده است که در خصوص شایعات اظهار نظری نکند. آرامکو با همکاری دولت که سهامدار اصلی شرکت به شمار می آید ، تدارکات لازم برای عرضه اولیه سهام را پیگیری می کند. زمان اجرای آن به شرایط بازار و انتخاب سهامداران بستگی دارد. »
عرضه اولیه سهام شرکت آرامکو را می توانیم به عنوان محور اصلی اصلاحات اقتصادی بدانیم که ولیعهد عربستان سعودی آن را بر اساس خروج از وابستگی به نفت اعلام کرده است. بدین ترتیب شرکت آرامکو نه تنها می تواند روشی پیشگام در خصوصی سازی و تنوع اقتصادی به شمار آید ، بلکه می تواند منابع مالی لازم برای پیاده سازی این اصلاحات را فراهم کند. شرکت آرامکو عرضه اولیه سهام این شرکت را در دو مرحله داخل کشور و خارج از کشور برنامه ریزی کرده است. ولیعهد عربستان سعودی ارزش شرکت آرامکو را دو تریلیون دلار برآورد کرده است و چنانچه چنین امری تحقق پیدا کند به بزرگترین معامله در تاریخ خصوصی سازی جهان بدل خواهد شد.
« ابتکار سرمایه گذاری آینده » کنفرانس سرمایه گذاری بین المللی برای ارتقای اصلاحات عربستان سعودی روز بیست نهم اکتبر در ریاض برگزار شده است. با توجه به شمار شرکت کنندگان به نظر می رسد که بهبود اعتماد میان عربستان سعودی و کشورهای خارجی که بر اثر قتل خبرنگار عربستانی آسیب دیده ، در نیمه راه است. آنچه عربستان سعودی به آن نیاز دارد ،‌ سرمایه گذاری مستقیم همانند احداث کارخانه از سوی صنایع مادر است. اما شمار بسیار زیادی از سرمایه گذاران و صنایع خارجی هنوز پیرامون مسوولیت های اجتماعی عربستان سعودی و خطرات قانونی سرمایه گذاری در این کشور تردید دارند.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: کیومرث واحدی

(Visited 52 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید