تاریخ: ۲۱:۳۳ :: ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
انتقادها به پیشنهاد ترامپ درباره نفت سوریه

رویترز

پیشنهاد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که شرکت اکسون موبیل یا یک شرکت نفتی دیگر آمریکایی میدان‌های نفتی سوریه را بگرداند موجب انتقاد کارشناسان حقوقی و بخش انرژی شد.
ترامپ در نشست خبری درباره عملیات نیرو‌های ویژه آمریکایی که به مرگ ابوبکر البغدادی سرکرده داعش انجامید، گفت: «آن چه قصد دارم بگویم این است که قراردادی با اکسون موبیل یا یکی از شرکت‌های بزرگمان ببندیم تا به آنجا برود و این کار را به نحو مناسبی صورت دهد و ثروت ما را گسترش دهد.»
اکسون موبیل و شرکت شورون که دو شرکت بزرگ آمریکایی در خاورمیانه (غرب آسیا) هستند از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.
لوری بلنک، استاد دانشکده حقوق اموری Emory و مدیر مرکز قوانین بین المللی و تطبیقی در این دانشکده گفت: «قوانین بین المللی دقیقا به دنبال مقابله با این دست سوء استفاده است.»
بروس ریدل مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و عضو ارشد اندیشکده بروکینز نیز گفت: «این کار نه تنها یک اقدام مشکوک حقوقی است بلکه این پیام را به سراسر منطقه و جهان می‌فرستد که آمریکا می‌خواهد نفت را بدزدد.»
جف کولگان، استاد علوم سیاسی و مطالعات بین المللی در دانشگاه براون گفت: «این فکر که آمریکا نفت را در دست اکسون موبیل یا یک شرکت دیگر آمریکایی نگاه دارد غیراخلاقی و احتمالا غیرقانونی است.»
وی گفت: شرکت‌های آمریکایی برای عملیات در سوریه با «چالش‌های عملی فراوانی» مواجه هستند.
الن والد عضو ارشد مرکز انرژی جهانی در شورای آتلانتیک گفت: حتی کسب موافقت اکسون موبیل یا یک شرکت عمده دیگر برای توسعه نفت سوریه با توجه به زیرساخت نسبتا محدود و تولید اندک آن کاری دشوار است.

عطوان: صحبت‌های ترامپ درباره سلطه بر نفت سوریه نمایانگر راهزنی دولت آمریکاست
«عبدالباری عطوان»، سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین، درباره اظهارت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره سوریه، گفت: صحبت‌های ترامپ درباره سیطره بر نفت سوریه زورگویی و چیزی شبیه راهزنی است.
عطوان خاطرنشان کرد: سوریه و همپیمانان این کشور زورگویی و راهزنی ترامپ را هرگز نخواهند پذیرفت. بعد از صحبت‌هایی که ترامپ درباره سوریه مطرح کرد من نگران عراق نیز هستم.
سردبیر روزنامه رای الیوم تاکید کرد: تسلط ترامپ بر ثروت‌های سوریه اشغالگری است که مقاومت سوریه را متوقف خواهد کرد. محور مقاومت باید جلو راهزنی و دزدی آمریکا و تلاش این کشور برای چپاول ثروت کشور‌های عربی را بگیرد. اگر واشنگتن به دنبال روابط عادی با دمشق است باید روش خود را تغییر دهد.
عطوان افزود: ترامپ شخص قابل اعتمادی نیست به طوری که گاهی در یک روز دوباره نظر خود را تغییر می‌دهد.

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید