تاریخ: ۱۳:۳۵ :: ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
با وجود مخالفت چین ، آمریکا به دنبال تصویب لایحه حمایت از هنگ کنگ

سناتورهای جمهوری خواه آمریکا اعلام کردند، علی رغم تهدید چین برای انجام اقدامات تلافی جویانه، آنها می‌خواهند تا هر چه سریعتر لایحه حمایت از معترضان حامی دموکراسی در هنگ کنگ تصویب شود.

جیم ریچ، سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت: هنگ کنگ یکی از اولویت‌های اصلی برای من است. ما می‌خواهیم هر چه سریعتر این لایحه را پیش ببریم و آن را تصویب کنیم.

سناتور روی لانت، یکی از اعضای رهبری جمهوری خواه سنا گفت: در حال حاضر هیچ صحبتی درباره زمان برگزاری یک رای گیری در خصوص لایحه هنگ کنگ مشابه به لایحه‌ای که روز سه شنبه در مجلس نمایندگان تصویب شد، وجود ندارد. این لایحه وضعیت ویژه هنگ کنگ در تجارت با آمریکا را مورد بررسی سالانه قرار خواهد داد و زمینه را برای اعمال تحریم علیه مقاماتی که مسئول متزلزل کردن خودمختاری و آزادی‌های اساسی این دولت شهر هستند، هموار می‌کند.

به دنبال رای مجلس نمایندگان آمریکا، وزارت امور خارجه چین هشدار داد: اگر واشنگتن این لایحه و بسته‌ای از دیگر اقدامات برای حمایت از جنبش حامی دموکراسی در هنگ کنگ را تصویب کند، پکن نیز دست به اقدامات تلافی جویانه جدی خواهد زد.

این در حالیست که حمایت وسیع دو حزبی در کنگره برای حمایت از این معترضان در هنگ کنگ و مجازات چین به خاطر اقدامات سرکوب گرایانه‌اش وجود دارد.

کاخ سفید از اظهار نظر در خصوص اینکه آیا دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا لایحه مربوط به هنگ کنگ را امضاء خواهد کرد یا خیر، امتناع کرده اما رای کافی در مجلس نمایندگان برای باطل کردن وتو رئیس جمهور وجود دارد و هیچ مخالفت چشم گیری نیز در این رابطه در سنا مشاهده نشده است.

گام بعدی بستگی به میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا دارد که زمان را برای رای گیری سنا در خصوص لایحه هنگ کنگ تعیین خواهد کرد و وی در حال حاضر از سوی همتایان جمهوری خواهش تحت فشار قرار دارد.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه از ایالت فلوریدا که یکی از منتقدان چین است به خبرنگاران گفت: به نظر من ما خیلی سریع این رای گیری را برگزار خواهیم کرد.

بن کاردین، سناتور دموکرات از ایالت مریلند در کمیته روابط خارجه سنا نیز گفت: لایحه مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص قانون دموکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ از یک حمایت دو حزبی گسترده برخوردار است.

(Visited 25 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید