تاریخ: ۲۲:۱۰ :: ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
انتقاد مدیر اجرایی هنگ کنگ از دخالت آمریکا در امور داخلی هنگ‌کنگ

کری لام، مدیر اجرایی هنگ‌کنگ سه‌شنبه ۱۵ اکتبر گفت، تمامی راه‌ها برای تسکین اعتراضات مدنظر است اما امتیازدهی به معترضان در وضعیتی که خشونت‌ها شدیدتر می‌شوند، صرفا اوضاع را وخیم‌تر می‌کند.
او افزود: بارها گفته‌ام این خشونت به راه‌حل ختم نمی‌شود. خشونت‌ فقط خشونت‌ بیشتر به همراه دارد».

مدیر اجرایی هنگ‌کنگ همچنین از سخنان یک سناتور آمریکایی که گفته بود این شهر در حال نزدیک شدن به یک حکومت پلیسی است، انتقاد کرد.

کری لام در کنفرانس خبری خود تاکید کرد: برخی از سیاستمداران خارجی، هنوز فکر می‌کنند این‌ها یک اعتراض مسالمت‌آمیز است که برای حقوق بشر و آزادی می‌جنگند یا حتی می‌گویند که هیچ خشونتی نمی‌بینند. این نادیده گرفتن کامل حقیقت است.
قانونگذاران آمریکایی پیش‌ فرض‌هایی درباره هنگ‌کنگ دارند. این‌که بگویند هنگ‌کنگ در حال تبدیل شدن به یک حکومت پلیسی است، ‌کاملا غیر مسئولانه و بی‌اساس است.

با این حال جاش هالی، سناتور آمریکایی از میسوری از اظهاراتی که مطرح کرده بود، کوتاه نیامد.
او در پیامی توییتری نوشت: عمدا از کلمات “حکومت پلیسی” استفاده کردم چون این دقیقا اتفاقی است که برای هنگ‌کنگ می‌افتد. اگر کری لام می‌خواهد اعتراضات به گونه دیگری شود، ایده‌ای دارم: استعفا بدهید.
پلیس هنگ‌کنگ گفته است که خشونت‌ها به “سطح تهدید جانی” رسیده است.

معاون کمیسیونر پلیس هنگ‌کنگ گفت: خشونت علیه پلیس به سطح تهدید جانی رسیده است. آنها معترض نیستند، شورشی و جنایتکارند. دلیل آنها برای مبارزه هر چه هست توجیه خشونت نمی‌شود.

سامانه مترو هنگ‌کنگ که اصلی‌ترین وسیله جابه‌جایی میلیون‌ها تن است نیز عملا تعطیل شده و ساکنان این دولت‌شهر نمی‌دانند این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

به دنبال آشوب‌های بی‌سابقه شب چهارم اکتبر که حاصل اعلام ممنوعیت استفاده از ماسک برای معترضان بود و از سوی کری لام، مدیر اجرایی هنگ‌کنگ با استناد به اختیارات وضعیت فوق‌العاده ۱۹۶۷ اعلام شد، بسیاری از ایستگاه‌های خطوط مترو هنگ‌کنگ خدمات ارائه نکردند.

شرکت عامل ام‌تی‌آر فعالیت مجموع این شبکه را برای یک روز کامل متوقف کرد که اولین بار از سال ۲۰۰۷ بود و بعد به تدریج ایستگاه‌های آسیب‌دیده بازگشایی شدند. گرچه شرکت ام‌تی‌آر تاکید دارد که به زمان بیشتری برای تعمیر ایستگاه‌ها نیاز دارد اما معترضان می‌گویند مترو هنگ‌کنگ با محدود کردن خدمات‌رسانی به مردم در واقع به دولت کری لام کمک می‌کند تا جلوی اعتراضات بیشتر را بگیرد.

پزشکی به نام وونگ که از مترو هنگ‌کنگ برای تردد از کولون سیتی تا تین شیو وای، در نزدیکی مرز چین استفاده می‌کرد، گفت روزانه ۳ ساعت و نیم در راه است. این مسافر گفت: «هنگ‌کنگ عملا در حکومت نظامی دوفاکتو به سر می‌برد. این قانونی نیست، بلکه انحصار در حمل و نقل است. اخلال در فعالیت ام‌تی‌آر زندگی در این قطب مالی آسیا را تغییر می‌دهد. »

از سوی دیگر شماری از برنامه‌ها، از کنفرانس‌های سرمایه‌گذاری گرفته تا کنسرت‌ها به علت اعتراضات مردمی لغو شده و ممکن است اقتصاد این منطقه به سمت رکود حرکت کند. احتمال می‌رود هنگ‌کنگ در آستانه سخنرانی روز چهارشنبه کری لام که محبوبیتش رو به روز کاهش می‌یابد، همچنان ملتهب بماند.

در همین حال ده‌ها هزار تن از معترضان دموکراسی‌خواه در هنگ‌کنگ از آمریکا خواسته‌اند قانون حقوق بشر هنگ‌کنگ را تصویب کند. معترضان از سناتورهای آمریکایی خواستند تا از قانون حقوق بشر و دموکراسی هنگ‌کنگ در ۲۰۱۹ حمایت کند. یکی از سخنگویان معترضان، این لایحه را “قدرتمندترین سلاح” خودشان توصیف کرد.

این لایحه از حقوق بشر در هنگ‌کنگ حفاظت کرده، اجازه بازنگری سالانه در اقتصاد آن را می‌دهد و آمریکا اجازه می‌یابد تا کشورهایی که استقلال آن را تهدید کنند، تحریم کند.

(Visited 19 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید