گروه: اخبار
تاریخ: ۱۲:۱۵ :: ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
ششمین روز حمله نظامی ترکیه به کُردهای سوریه؛ شورشیان تحت حمایت ترکیه وارد تل‌ابیض شدند

شش روز از حمله نظامی ترکیه به شبه نظامیان و گروه‌های کُرد در شمال شرق سوریه می گذرد و خروج قریب الوقوع یک هزار نفر از نیروهای نظامی باقی مانده آمریکا و ورود نیروهای ارتش دولت مرکزی سوریه به مناطق شمالی راه را برای رویارویی مستقیم میان سربازان دو کشور ترکیه و سوریه فراهم کرده است.

تهاجم نظامی آنکارا که با انتقاد شدید جامعه بین المللی همراه شده نگرانی ها را نسبت به وقوع یک جنگ همه جانبه میان ترکیه و سوریه و نیز فراهم شدن زمینه قدرت گرفتن داعش در منطقه تشدید کرده است. برچیدن سیطره نیروهای کرد از مناطق هم مرز ترکیه در خاک سوریه هدف اصلی این تهاجم نظامی عنوان شده که ترکیه از آن به عنوان عملیات «چشمه صلح» نام می برد.

آنکارا مدعی است مناطق مرزی جنوب ترکیه به واسطه حضور یگان‌های مدافع خلق به «گذرگاهی تروریستی» تبدیل شده است. ترکیه برای راندن شبه نظامیان کرد که آنها را مرتبط با پ. کا. کا می‌داند، از روز چهارشنبه ۱۷ مهر دست به این عملیات زده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری سوریه در آخرین اظهار نظر در خصوص پیشرفت عملیات «چشمه صلح» مدعی شده است که نظامیان کشورش به همراه شاخه از شورشیان سوری که تحت حمایت آنکارا هستند شهر مرزی رأس العین را به تصرف خود در آورده و شهر تل ابیض را نیز تحت محاصره دارند.

این در حالیست که بر اساس شواهد موجود و خبرهایی که برخی منابع آنرا تایید کرده اند تل ابیض نیز روز دوشنبه تحت کنترل نیروهای ارتش ملی سوریه (ارتش آزاد سوریه سابق) در آمده است. خبرگزاری آناتولی در گزارشی سقوط تل ابیض بدست نیروهای مسلح ترکیه و ارتش ملی سوریه را تایید کرده است.

بر اساس آخرین آمار که توسط دیده بان حقوق بشر سوریه منتشر شده ۱۰۴ شبه نظامی کُرد و بیش از ۶۰ غیرنظامی از روز چهارشنبه، زمان آغاز این عملیات کشته اند. سازمان ملل متحد نیز در گزارشی اعلام کرده است که بیش از ۱۳۰ هزار نفر از ساکنان شمال شرق سوریه تاکنون آواره و مجبور به خروج از مناطق تحت سکونت خود شده اند.

اردوغان: با رویکرد مثبت روسیه، مشکلی در کوبانی به وجود نخواهد آمد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه در سخنانی از توافق با روسیه در خصوص کوبانی خبر داد و تصریح کرد که با توافقی که صورت گرفته مشکلی در این شهر به وجود نخواهد آمد.

رئیس جمهوری ترکیه در عین حال تاکید کرد که در منبج تصمیمی که از پیش اتخاد شده به اجرا درخواهد آمد.

این درحالیست که برخی رسانه های پیشتر اعلام کرده بودند که بر اساس بر اساس توافق کردهای شمال سوریه با دمشق قرار است نیروهای روسیه و ارتش روسیه جایگزین نظامیان آمریکایی در کوبانی و منبج شوند.

رجب طیب اردوغان در خصوص مخالفت کشورهای غربی و همپیمانان ترکیه در سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو با عملیات چشمه صلح گفت: «از شما می پرسم! شما در کنار متحد خود در ناتو خواهید بود یا کنار تروریست ها؟ البته که آنها نمی توانند پاسخ بدهند.»

آقای اردوغان در باره پوشش این عملیات در رسانه های خارجی که وی آنرا «سیاه نمایی» خواند یادآور شد: «تاکتیک آنها همیشه همین بوده و اکنون نیز آنرا اجرا می کنند»

رئیس جمهوری ترکیه همچنین باردیگر تاکید کرد که تاکنون ۵۵۰ «تروریست» در جریان عملیات چشمه صلح کشته شده اند.

رجب طیب اردوغان همچنین یادآور شد: «ما یک کشور هستیم و مقابل ما یک گروه تروریستی قرار دارد. با گروه تروریستی نمی شود جنگید باید با آنها مبارزه کرد.»

این در حالیست که آقای اردوغان پیشتر نیز تاکید کرده بود که «آنکارا با انجام عملیات چشمه صلح در مقابل گروه‌هایی که در فکر تجزیه و قطعه قطعه کردن سوریه هستند، ایستاده است.»

ارتش سوریه وارد تل تمر شد

آخرین خبرها از حرکت نظامیان ارتش سوریه به سمت مناطق شمالی از ورود واحد هایی از ارتش سوریه به شهر تل تمر حکایت دارد.

نظامیان سوریه که بر اساس توافقی با شبه نظامیان کرد برای مقابله با تهاجم نظامی ترکیه به سوی مناطق شمال شرقی این کشور حرکت کرده اند به گزارش رسانه های محلی وارد شهر تل تمر شده اند. تل تمر در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق رأس‌العین و در تلاقی بزرگراه استراتژیک M۴ واقع شده که شرق و غرب سوریه را به هم متصل می کند. این در حالیست که نیروهای ترکیه روز یکشنبه از تصرف بخش هایی از این بزرگراه خبر داده بودند.

برخی رسانه های محلی اعلام کردند که نیروهای ارتش سوریه روز دوشنبه در شهر الطبقه و اطراف فرودگاه نطامی این شهر که در استان رقه واقع شده، مستقر شده اند. از سوی دیگر برخی منابع به نقل از یک مسئول شبه نظامیان نیروهای دمکراتیک سوریه اعلام کردند که بر اساس توافق صورت گرفته میان شبه نظامیان کرد و روسیه قرار است کنترل شهر کوبانی در اختیار نیروهای دولتی سوریه قرار گیرد.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی با اشاره به استقرار نیروهای ارتش سوریه در تل تمر اعلام کرد که نظامیان ارتش در حالی که پرچم های سوریه را حمل می کردند با استقبال ساکنان وارد حومه تل تمر شدند.

تل تمر شهری همجوار با رأس‌العین است که نبرد میان نیروهای ترکیه و شبه نظامیان کرد در آن جریان دارد. دیده بان حقوق بشر سوریه در گزارشی اعلام کرد که واحد های ارتش ترکیه به شش کیلومتری محل درگیریها در رأس‌العین نزدیک شده اند.

ترکیه: عملیات چشمه صلح تا دستیابی به اهداف تعیین شده ادامه خواهد یافت

آنکارا در تازه ترین واکنش به مخالفت ها و تهدید ها در باره تهاجم نظامی این کشور به خاک سوریه اعلام کرد که تا دستیابی به کلیه اهداف تعیین شده از حرکت باز نمی ایستد.

خبرگزاری آناتولی روز دوشنبه با اعلام این مطلب به نقل از ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تصریح کرد که عملیات چشمه صلح تا دستیابی به کلیه هدف های مد نظر ادامه خواهد یافت.

این مسئول بلند پایه ترک با انتشار توییتی تاکید کرد: «آنهایی که در قبال کشتار هزاران غیرنظامی در موصل، رقه و دیرالزور سکوت اختیار کرده بودند، امروز در مواجهه با موفقیت‌های چشمه عملیات صلح ترسیده و دم از «متوقف کردن آن» می‌زنند، ترکیه را تهدید به تحریم می‌کنند. تا دستیابی به اهداف‌مان از حرکت باز نمی‌ایستیم.»

درخواست فرانسه از اروپا برای تحریم تسلیحاتی ترکیه

در حالی که وزاری خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است در جریان نشست روز دوشنبه خود در لوکزامبورگ بار دیگر در محکومیت تهاجم نظامی ترکیه به خاک سوریه اعلام موضع کند، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه خواستار تحریم تسلیحاتی ترکیه شد.

وزیر امور خارجه فرانسه که در بدو ورود خود به لوکزامبورگ، محل برپایی نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا سخن می گفت در ادامه از ایالات متحده آمریکا خواست تا زمینه برپایی یک نشست فوری میان اعضای ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش را فراهم کند.

آقای لودریان با اشاره به اینکه تهاجم نظامی ترکیه شبکه خدمات بشر دوستانه را به کلی منهدم کرده و صدمات جبران ناپذیری به زیرساخت های غیرنظامی در مناطق شمال سوریه وارد کرده تاکید کرد: «انتظار فرانسه از نشست روز دوشنبه درخواست ویژه برای پایان دادن به این تهاجم است. ما همچنین می خواهیم که دیگر کشورهای عضو اتحادیه موضعی سخت و قاطعانه در قبال صادرات سلاح به ترکیه اتخاذ کنند.»

حمله به کاروانی از خبرنگاران و غیرنظامیان در رأس‌العین

تازه ترین گزارش ها از مناطق تحت تهاجم ترکیه در شمال سوریه حاکی است که در آخرین حملات هوایی انجام شده توسط آنکارا کاروانی از خبرنگاران و غیرنظامیان مورد هدف قرار گرفته است.

بر اساس گزارش هایی که به تایید خبرگزاری بین المللی رسیده در جریان این حمله که منطقه رأس‌العین صورت گرفته دست کم ۱۴ نفر کشته شده اند. رسانه های فرانسوی با پوشش این واقعه یادآور شده اند که تعدادی از خبرنگاران فرانسوی نیز در میان اعضای این کاروان بوده اند. گفته می شود که این کاروان در زمان حمله تجت اسکورت و حمایت خوردوهای شبه نظامیان کرد بوده است.

منابع پزشکی در منطقه ای که این حمله در آن صورت گرفته با تایید کشته شدن چهارده فرد عضو کاروان خبرنگاران و غیرنظامیان در راس العین از مجروح شدن نزدیک به یکصد تن دیگر خبر داده اند.

تدابیر جدید فرانسه برای تامین امنیت پرسنل نظامی و غیرنظامی خود در منطقه

فرانسه به عنوان یکی از مهم ترین شرکای ائتلاف ضد داعش ایالات متحده در منطقه خاورمیانه اعلام کرد کرد که در پی تحولات شمال سوریه تدابیر جدیدی را برای تامین امنیت پرسنل نظامی و غیرنظامی خود در مناطق تحت تهاجم ترکیه اتخاذ خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز دوشنبه در پایان نشست اضطراری کابینه که برای بررسی تحولات شمال سوریه تشکیل شده بود در بیانیه ای اعلام کرد: «طی ساعات آینده اقداماتی عملی برای تامین امنیت پرسنل نظامی و کارکنان بخش غیرنظامی که در چارچوب همکاری با ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش و نیز عملیات بشر دوستانه در منطقه مستقر شده اند، انجام خواهد شد.

(Visited 78 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید