تاریخ: ۲۱:۲۳ :: ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
راهبرد ترامپ درمقابل ایران شکست خورده است

فرید زکریا

واشنگتن پست (آمریکا)

فریدزکریا نویسنده و مجری مشهور آمریکایی که همواره از منتقدان سیاست خارجی ترامپ بوده در یادداشتی در واشنگتن پست به تحلیل عملکرد ترامپ درمقابل ایران پرداخته است.

زکریا نوشت: «استراتژی دولت ترامپ اعمال فشار دوچندان بر ایران و وادار کردن سایر کشورها به پیروی از تحریم های یک جانبه ایالات متحده و در نتیجه تسلیم کردن ایران است. واکنش اولیه تهران به این سیاست خویشتندارانه بود. ایران به سادگی در پی عبور از ایالات متحده برآمد؛ به پایبندی به برجام ادامه داد و تلاش کرد با سایر کشورها تجارت کند. اما این تلاش ها به دلیل نقش دلار در سیستم مالی بین المللی شکست خورد و تحریم ها جواب داد.»

زکریا در ادامه مدعی شد:« اقدام بعدی تهران این بود که نشان دهد این نوع فشار حداکثری هزینه ای دارد. ایجاد مزاحمت برای شناورهای در حال تردد در خلیج فارس، سرنگونی پهپاد آمریکایی، به کار گیری نیروهای نیابتی منطقه ای و یورش اخیر به تاسیسات نفتی عربستان همگی در راستای این اقدام صورت گرفت. پیام این اقدام ها روشن است: پیامدهای دشمنی با ایران می تواند در سراسر خلیج فارس گسترش یافته و در عرضه جهانی نفت اختلال ایجاد کند.»

این مجری و تحلیلگر سرشناس آمریکایی در ادامه به ناکارامدی پروژه فشار بر ایران اشاره کرده و نوشت:«فشار حداکثری علیه ایران نتوانست رفتار این کشور را متعادل کرده و یا آن را به میز گفتگوها بازگرداند، بلکه تهران را برای اقدامات تلافی جویانه تحریک کرد. شرایط تحریم ها به حدی دشوار است که ایران به خوبی احساس می کند که در صورت انجام اقدامات تحریک آمیز و حتی خطرناک چیز زیادی برای از دست دادن ندارد.»

فریدزکریا در ادامه یادداشت خود در واشنگتن پست به بی توجهی ترامپ به همراهی متحدان اروپا در قبال ایران اشاره کرده و نوشت:«به گفته جیم ماتیس، وزیر دفاع مستعفی ترامپ، “کشورهایی که همپیمانانی دارند، جلو می روند و کشورهای بدون هم پیمان تنزل می کنند.” عجیب است که ایالات متحده تنها با حمایت تعداد اندکی از همپیمانانش راهبردی تازه و پرخطر را علیه ایران برگزید. ترامپ برای شروع این راهبرد به همپیمانان اروپایی خود اهمیتی نداد و به نظر می رسد این دلیل اصلی استعفای ماتیس بود. اروپایی ها نیز حق رای دارند و گذشته از همیاری، برخی از آنها فعالانه در پی خنثی کردن سیاست های ایالات متحده در برابر ایران هستند. حتی امارات متحده عربی، وفادارترین هم‌‌پیمان عربستان سعودی، نیز در ماه های اخیر بین خود و ریاض فاصله ایجاد کرده و قصد خروج از یمن به عنوان یک مداخله شکست خورده را دارد.»

وی در پایان به بخشی از کتاب «هنرجنگ» نوشته سن تزو نویسنده مشهور چینی که سال‌ها قبل از میلاد نوشته شده اشاره کرده و می‌نویسد:«پیروزی فقط هنگامی ممکن است که یک رهبر بداند چه زمانی را برای مبارزه انتخاب کند و آماده باشد. شکست زمانی تضمین شده است که یک رهبر بی محابا، دمدمی مزاح و متکبر باشد. این تحلیلی به‌هنگام از دوران باستان است.»

(Visited 227 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید