تاریخ: ۱۰:۲۹ :: ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
ظریف: تحریم های جدید، غذا و دارو را هدف قرار داده است.

دویچه وله (آلمان)

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۲۹ شهریور ( ۲۰ سپتامبر) اعلام کرد علیه چند نهاد مالی، از جمله بانک مرکزی ایران، تحریم‌های جدیدی وضع کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر)  گفته بود که به استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری دستور داده است تا “تحریم‌ها علیه ایران را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.”

اما این نخستین بار نیست که بانک مرکزی ایران تحریم می‌شود. این بانک قبلا نیز از طرف آمریکا تحریم شده بود.

این موضوع را مقامات ایرانی هم در واکنش به تحریم‌ دوباره بانک مرکزی عنوان کرده‌اند.

نخستین واکنش از طرف سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه بود که گفته است “تحریم اعلام‌شده موضوع جدیدی نبوده و فقط تحریم‌های قدیمی به‌شکل دیگری بیان شده است”.

واکنش رئیس بانک مرکزی ایران

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم بلافاصله به تحریم مجدد بانک مرکزی واکنش نشان داد.

رئیس بانک مرکزی ایران تحریم‌های آمریکا را “بی‌تأثیرتر از هر زمان دیگری” ارزیابی کرد و گفت که تحریم بانک مرکزی نشان می‌دهد که “دست آنها برای پیدا کردن اهرم فشار علیه ایران تاچه حدی خالی است.” همتی افزود که ایران از “دور دوره‌زدن تحریم‌ها” به “دوره تحریم‌ناپذیری تجارت خارجی” رسیده است.

ظریف: تحریم بانک مرکزی استیصال آمریکا را نشان می‌دهد

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه هم درباره تصمیم دولت ترامپ برای تحریم بانک مرکزی گفت که تحریم بانک مرکزی “نشان‌دهنده استیصال آمریکا است”.

ظریف گفت که آمریکایی‌ها هر تحریمی را که می‌توانستند علیه ایران انجام دادند و “بانک مرکزی را که قبلاً تحریم شده بود با عنوان دیگری تحریم می‌کنند”.

وزیر خارجه ایران تحریم بانک مرکزی ایران را خطرناک دانست و افزود: «این اقدامشان نشان‌دهنده تلاششان برای مانع شدن از خریدهای بین‌المللی و رسیدن غذا و دارو به مردم ایران است. این اقدام، نقض تمام تعهدات بین‌المللی نه‌تنها برجام بلکه نقض اصول شناخته‌شده بین‌المللی در مصونیت بانک‌های مرکزی است.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اما در ادامه نوشته است که “سیاست فشار حداکثری به پایان خود نزدیک شده”  است.

(Visited 255 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید