تاریخ: ۷:۱۶ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
ترامپ در زمینه مساله ایران اسرائیل را نادیده می گیرد

اس جوناتان توبین
هاآرتص (فلسطین اشغالی)

١.    چرخش ظاهری ترامپ به سوی انزواگرایی مبتنی بر شعار “اول آمریکا”ی رند پال و توکر کارلسون ضربه سختی برای حامیان یهودی و انجیلی او و همچنین نتانیاهو است.
٢.    پس از آنکه ترامپ سناتور رند پال را به عنوان واسطه ارتباط با ایران منصوب کرد و به وی اجازه گفتگو با ظریف را داد، احتمال مذاکرات جدید بین دو کشور با هدف پایان دادن به مناقشه جاری مطرح شد.
٣.    اگر گفتگوی بین پال و ظریف شروع فرایند دیپلماتیک جدیدی باشد این سوال مطرح می شود که با این مذاکرات تکلیف اسرائیل و حامیان دو آتشه یهودی و انجیلی ترامپ چه خواهد شد؟
٤.    منتقدان راستگرای سیاستگذاری های آمریکا در خصوص ایران، مانند سناتور پال و تاکر کارلسون می توانند با تحریک تمایلات نو-انزواگرایانه مبتنی بر شعار “اول آمریکا”ی ترامپ در گزینه های او نفوذ کنند. گفته می شود ترامپ اخیرا پس از گفتگو با کارلسون از حمله به ایران منصرف شد.
٥.    اگر تهران به این نتیجه رسیده است که باید با ترامپ مذاکره کند ناگزیر است در ازای پایان تحریم ها امتیازی به او بدهد. به این ترتیب ترامپ می تواند از هر امتیاز احتمالی به عنوان یک پیروزی در کارزار انتخاباتی خود استفاده کند و اگر ایران امتیازی قابل توجه مانند پایان ضرب الاجل ها را پیشنهاد بدهد در این صورت ترامپ به یک پیروزی واقعی دست خواهد یافت.
٦.    اما حتی اگر ترامپ بتواند توافق هسته ای را به شکل اساسی بهبود بخشد این اقدام اهداف نتانیاهو و محافظه کاران آمریکایی طرفدار اسرائیل در مقابل ایران را محقق نخواهد کرد. این اهداف عبارتند از پایان دادن به تامین مالی تروریسم و همچنین توقف کامل برنامه هسته ای و موشکی ایران.
٧.    بنابراین هر توافق جدیدی می تواند یاس و ناامیدی بولتون و اسرائیلی ها را هم به دنبال داشته باشد، طرفداران یهودی و انجیلی  ترامپ که جای خود دارند. آنها می آموزند که موفقیت تحریم های ترامپ با خود احتمال دیپلماسی را به همراه دارد که می تواند به شدت مایه یاس آنها شود.

(Visited 98 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید