تاریخ: ۷:۱۲ :: ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اتحاد بزرگ به منظور گریز از تحریم های واشنگتن

فدریکو جولیانی

ایل جورناله (ایتالیا)


شبکه ای حمایتی به منظور گریز از تحریم های اقتصادی آمریکا.  کشورهایی که نامشان در فهرست سیاه واشنگتن گنجانده شده است، از گزینه های اندکی به منظور نجات سیستم های اقتصادی خود در برابر مجازاتی برخوردارند که واشنگتن مقرر نموده تا حکومت های مربوطه را سرنگون سازد. تنها راه به نوبت کمک کردن است. روسیه، چین، ایران و کوبا از جمله کشورهایی هستند که بارها انگشت اتهام به سوی تحریم های آمریکا نشانه گرفته اند. تحریم هایی که به منظور وارد آوردن خسارت به کشورهایی که خوشایند کاخ سفید نیستند، مقرر گردیده است.
به نوشتۀ نیوزویک این گروه کشورها از طریق انتقاد کلامی از رفتار آمریکا و نیز به ویژه با پر کردن خلاءهای به وجود آمده بر اثر تحریم ها در درون اقتصادشان از طریق اقدامات ملموس، از یکدیگر حمایت می کنند.
به عنوان مثال وزیر خارجۀ کوبا در توئیتر به انتقاد از تحریم های اخیر آمریکا علیه ایران پرداخت. سپس همتای ایرانی اش، ظریف آشکارا در خصوص تروریسم اقتصادی علیه کوبا سخن گفت.
باری، پاسخ دشمنان آمریکا یک اقدام هماهنگ به صورت حرف و عمل است. روز قبل از اینکه برایان هوک، نمایندۀ ویژه آمریکا در امور ایران به اعلام تحریم های جدید علیه تهران بپردازد، چین تصمیم گرفت مبلغ ٢٨٠ میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه گذاری کند و با این کار راه نجاتی پیش روی پاسداران قرار داد. همچنین چین دوستی دیرینۀ خود را با روسیه احیا نمود تا همکاری اقتصادی میان طرفین را در عرصۀ گاز، ذخایر انرژی، سوخت و نفت تقویت نماید.
اوضاع در مورد ونزوئلا چندان متفاوت  از آنچه بیان گردید، نیست. در حالی که آمریکا از رهبر مخالفان این کشور حمایت می کند، دشمنان آمریکا  در حمایت از مادورو منسجم می باشند.  مثال دیگر کرۀ شمالی است که به شدت از سوی آمریکا تحریم گردیده است. این کشور تصمیم گرفته راه صلح با دولت ترامپ را در پیش بگیرد لیکن ورای تحرکات پیونگ یانگ یک دوست بسیار قدرتمند یعنی چین قرار دارد.  همین امر باعث گردیده که واشنگتن هنوز موفق به مغلوب ساختن کامل آن نگردد.
مترجم: مریم شرکا

(Visited 74 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید