دوران برتری غرب مدتهاست که به سر آمده

کاویشتری کنان هاشیشی

نیو استریتز تایمز (مالزی)


نشریه نیو استریتز تایمز، هفته گذشته هنگام دیدار ظریف از مالزی و پیش از ملاقات وی با مهاتیر محمد، در مصاحبه ای دیدگاه های  وزیر خارجه ایران را دربار روابط  تهران با کوالالامپور و تحریم های آمریکا جویا شده است.
وزیر خارجه ایران درباره روابط کشورش با مالزی گفت به باور ما ایران و مالزی می توانند در زمینه های بسیاری مکمل یکدیگر باشند و اینکه تهران علاقمند است مناسبات خود را با کوالالامپور گسترش دهد و با این اقدام تدابیر آمریکا را که بر مناسبات دو کشور تاثیر میگذارد با اقداماتی همچون استفاده از پول ملی خود در مبادلات تجاری دو کشور، خنثی کنند. وی گفت ما در تجارت خود با ترکیه، هند، روسیه و چین از پول ملی خود استفاده می کنیم و همین سیاست را می توانیم با مالزی در پیش بگیریم.
وی گفت ما می توانیم به مالزی جنگ افزار صادر کنیم و در مقابل در معامله ای پایاپای از این کشور روغن پالم خریداری کنیم.
وزیر خارجه ایران در مورد تنش در خلیج فارس گفت ایران بیش از ١٥٠٠ کیلومتر مرز آبی در خلیج فارس دارد و در ضمن منطقه شمال تنگه هرمز نیز در کنترل ایران قرار دارد. آمریکا می خواهد با ایجاد ائتلاف به بی ثباتی و تنش در منطقه دامن بزند. عامی بی ثباتی در این منطقه حضور و دخالت های آمریکاست.
ظریف درباره برنامه هسته ای ایران و شرایطی که آمریکا می خواهد به ایران تحمیل کند گفت آمریکا می گوید اگر مردم ایران می خواهند غذا برای خوردن داشته باشند باید هر آنچه را که ما می گوئیم انجام دهند. وی گفت آمریکایی ها باید خواب چنین مساله ای را ببینند چون ایران قدمتی هفت هزار ساله دارد و آمریکایی های نمی دانند که چه می گویند.
وزیر امور خارجه ایران از ابتکار مهاتیر محمد نخست وزیر مالزی برای اصلاح ساختار سازمان همکاری های اسلامی استقبال کرد.
در مورد چگونگی مبارزه امت اسلامی با برتری طلبی غرب، ظرف گفت ما در دوران پسا- غرب زندگی می کنیم و امت اسلامی باید این واقعیت را درک کنند. وی تاکید کرد که ما اکنون در فضایی متفاوت زندگی می کنیم و مسلمانان باید خود را با دنیای جدید هماهنگ کنند.
وی گفت دنیای غرب امروزه حتی نمی تواند امنیت خود را تامین کند تا چه رسد به امنیت دیگران. آنچه که امنیت را به ارمغان می آورد همکاری و تعامل است و ما از برادران و خواهران مسلمان خود می خواهیم تا با واقعیت ها روبرو شوند و باید توجه داشت آنچه را که من می گویم آرمانگرایی نیست بلکه واقع گرایی است. اگر ملت ها به گذشته چشم بدوزند و در گذشته زندگی کنند معنای آن واقعگرایی نخواهد بود چون گذشته تجربه ای است که مدت ها پیش رخ داده و از میان رفته است.

مترجم: داود حیدر

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 334 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید