تاریخ: ۱۳:۴۸ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
مبادله اورانیوم تهران با نفت

ماریانا بلنکایا

کامرسانت (روسیه)


ایران به برقراری سازش با اروپا در رابطه با توافق هسته ای امیدوار است
ایران آمادگی دارد تا مجددا، به اجرای بخشی از تعهدات خود براساس توافق هسته ای پایان دهد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در جریان سفر خود به مسکو به این موضوع اشاره کرد. می بایست خاطر نشان کرد که عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، نیز برای بحث و بررسی طرح پرزیدنت امانوئل مکرون برای نجات توافق هسته ای به پاریس سفر کرد.
ایران از آغاز مرحله سوم توقف اجرای تعهدات خود براساس برجام سخن گفته است. از همان ابتدا، تهران تصریح کرد که در هر لحظه می تواند به برجام باز گردد و برای انجام مذاکرات آمادگی دارد. ظریف در زمان سفر خود به مسکو، تصریح کرد که برخلاف روسیه و چین، اروپایی ها نمی توانند تدابیر لازم را برای اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام و نجات توافق هسته ای اتخاذ کنند. در این میان او، خاطر نشان کرد که ایران قصد دارد، به گفتگوهای خود با یاران اروپایی و در وهله نخست، با فرانسه که مذاکره کننده اصلی از سوی اتحادیه اروپا است، ادامه دهد. در رسانه های گروهی این خبر منتشر شده که امانوئل مکرون با دونالد ترامپ امکان فروش حجم مشخصی از نفت ایران در ازای بازگشت کامل تهران به برجام را بحث و بررسی کرده است. در ازای آن، پاریس از تهران می خواهد تا مجددا، به اجرای تعهدات خود براساس برجام پایان ندهد.
در این زمینه، آندری باکلیتسکی، کارشناس مرکز مطالعات سیاسی، به نشریه «کامرسانت» گفت: «اگر توافق با پاریس اجرایی شود، ایران قادر خواهد بود، تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در امریکا پایدار بماند. اما، اگر مذاکرات ناموفق باشند، ایران ناگزیر خواهد شد تا به کناره گیری از برجام ادامه دهد و در آنصورت، این کشور دیگر گزینه ای برای مانور نخواهد داشت. اروپا بدون توافق امریکا نمی تواند با ایران سازش کند. و این در حالی است که در ماه فوریه در ایران انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد و مشخصی نیست که جناحی بر سر کار خواهد آمد. در مسکو، به طور کامل، از ایران حمایت می کنند و امیدوار هستند که مذاکرات با پاریس موفقیت آمیز باشد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیز از مشی رهبر فرانسه حمایت می کند».

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 686 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید