تاریخ: ۱۳:۴۴ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
یک نمایش جنگی

کریستف سیدو

اشپیگل (آلمان)


در تصاویری که اخیرا منتشر شده، یک هلیکوپتر نظامی دیده می شود که دو سرباز اسرائیلی را از چند صد متری مرز لبنان به بیمارستان رامبام در حیفا منتقل می کند. اما تنها اندکی بعد آنها ترخیص مي شوند، زیرا اصلا زخمی نشده بودند. این نمایشی بود که با هدف فریب شبه نظامیان حزب الله لبنان اجرا گردید و موفق بود.
حزب الله ادعا کرد که در این حمله چندین سرباز اسرائیلی کشته و زخمی شدند. ایستگاه تلویزیونی المنار نیز تصاویر سربازان به ظاهر مجروح اسرائیلی را پخش کرد. اما بعد از اینکه اوضاع در منطقه مرزی آرام شد، ارتش اسرائیل اعلام نمود که این حمله هیچ زخمی و کشته ای نداشته است.
در تاریخ ٢٤ اوت، نیروی هوایی اسرائیل مواضع سپاه پاسداران ایران را در سوریه بمباران کرد. در تاریخ ٢٥ اوت نیز دو پهپاد انفجاری به اهدافی در حومه جنوبی بیروت حمله کردند. عصر همان روز حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله تهدید به تلافی کرد. نعیم قاسم، معاون او نیز اعلام کرد طی چند روز آینده اسرائیل شاهد “واکنش شگفت انگیزی” به حمله پهپادها خواهد بود. این واکنش به گونه ای برنامه ریزی شد که منجر به جنگ جدیدی با اسرائیل نشود.
این حمله بعدازظهر یکشنبه و به گونه ای انجام شد که هم نصرالله و هم بنیامین نتانیاهو بتوانند آن را بپذیرند. حزب الله یک هفته به ارتش اسرائیل مهلت داده بود تا برای حمله آماده شود. ارتش نیز زمان لازم را برای فراهم سازی مقدمات نمایش سربازان ظاهرا مجروح داشت. بدین ترتیب حزب الله توانست تصاویر تلویزیونی مورد نیاز خود را تهیه کند و ارتش اسرائیل نیز به نوبه خود می تواند افتخار کند که دشمن را فریب داده است.

مترجم: عطیه خرم

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 46 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید