تاریخ: ۱۲:۲۴ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
نوشت آتش بس فعلی بین رژیم صهیونیستی و جنبش حزب الله لبنان موقتی است

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

 این نبرد تا وقوع جنگی بزرگ که نه فقط به تغییر معادله ها بلکه به تغییر نقشه ها(که در اینجا منظور نقشه این رژیم است) منجر شود، ادامه خواهد یافت.
روزنامه الکترونیکی رای الیوم چاپ لندن در سرمقاله جدید خود نوشت: جنگ چند مرحله دارد، مرحله نخست آن به پایان رسیده و مراحل بعدی یعنی دوم، سوم و چهارم آن انجام نشده است، مقاومت با قدرت حضور دارد و بدون عقب نشینی از راهبردها و اهداف خود، با حضور در اراضی لبنان به دفاع از حق خود، مقابله با تجاوزگری ها، حفاظت از این کشور و عزت لبنانی ها می پردازد.
سخنان سید حسن نصرالله دبیر کل جنبش حزب الله لبنان درباره حمله به خودروی زرهی اسرائیل در عمق یک پایگاه نظامی اسرائیلی در دو کیلومتری مرزهای لبنان مبنی بر اینکه این حمله «پاسخ حمله اسرائیلی ها نبود و برای تثبیت معادله و قواعد درگیری» صورت گرفت و زمان نقض حریم هوایی لبنان توسط پهپادهای اسرائیلی به سر آمده است و این پهپادها سرنگون خواهند شد» نشان می دهد تشدید تنش بین اسرائیل و حزب الله ادامه دارد و آتش بس، موقتی است و درگیری ها تا وقوع جنگ بزرگی که نه فقط به تغییر معادله ها بلکه به تغییر نقشه ها یعنی نقشه اسرائیل منجر شود، ادامه خواهد یافت.
مساله مهم این است که حزب الله به شیوه ای حساب شده و با دقت فراوان به حمله اسرائیل واکنش نشان داده است و در شرایط دشوار کنونی، لبنان را از جنگ و خرابی حفظ کرد، این موضع مسئولانه نشان می دهد که در لبنان شرکایی حضور دارند که باید دیدگاه های آنها -هر چند مختلف- مد نظر قرار گیرد، در محور مقاومت نیز شرکایی وجود دارند که باید با آنها هماهنگ و از آمادگی آنها برای هر گونه جنگی مطمئن شد.
حزب الله لبنان در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در پاسخ به جنایات مشابه اسرائیلی ها، به نفربرهای زرهی اسرائیل درمزارع اشغالی شبعا حمله کرد که این حمله پاسخی سنگین به جنایت اسرائیل بود، بدین معنا که حزب الله تهدید و تهدید خود را عملی کرد.
اسرائیلی ها خواهند فهمید هر گونه تجاوز جدید به لبنان بویژه حزب الله با واکنش فوری این جنبش مواجه خواهد شد و منتظر زمان و مکان مناسب نخواهد بود، مرزهای بین المللی از بین رفته است و همانطور که سید حسن نصر الله در سخنرانی اخیر خود تاکید کرد هیچ خطوط قرمزی وجود ندارد.
تصور نمی کنیم در جنگ بعدی، جایی برای حضور میانجیگران باشد و این جنگ، حتما تحقق یافت و هیچ یک از همپیمانان آنها و نمی گوییم مزدورانشان، به تماس های تلفنی آنها پاسخ نخواهند داد زیرا جنگ بعدی جنگی بزرگتر و دردناکتر خواهد بود و زودتر به مرحله اجرا در خواهد آمد.
جنگ ها نه با وقوع درگیری هایی در اینجا و آنجا بلکه با نتایج نهایی مقایسه می شوند و همه ما مطمئنیم تا زمانیکه مقاومت حضور داشته باشد، نتایج این درگیری ها به نفع اسرائیلی های متجاوز نخواهد بود و رعب و وحشت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و اسرائیلی ها از موشک های نقطه زن حزب الله و اصرار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای کشاندن همتای ایرانی خود به میز مذاکرات موید این سخنان است.
حزب الله سرفصل و پیشگام مقاومت در زمان عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل است و از حمایت ملی برخوردار است؛ دستاورهای حزب الله در جنگ های سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ به کسانی که با شک و تردید به مسائل نگاه می کنند و به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل هستند می گوید نصرالله وقتی حرف می زند و تهدید می کند آن را به اجرا در می اورد و در روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود.

(Visited 44 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید