تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
چرا سازمان سیا همه را به جز کشور امارات مورد جاسوسی قرار می دهد

داویده بارتوچینی

ایل جورناله (ایتالیا)


عدم جاسوسی در کاخ های قدرت این پادشاهی صحرانشین از سوی سازمان سیا برای خبرگزاری رویترز سوال برانگیز شد. این خبرگزاری پژوهشی در این رابطه به راه انداخت. طبق تحقیقات گذشتۀ ما امارات عربی متحده در تأمین مالی ژنرال حفتر که ماه هاست به منظور سرنگون ساختن دولت طرابلس می جنگد، برقراری رابطه با مسکو، حمایت از ائتلاف کشورهایی که علی رغم مخالفت آمریکا تحریم اقتصادی قطر را مقرر می کند؛ تأمین سلاح و پشتیبانی برای حمایت از منافع خود ، به نقش آفرینی می پردازد. لیکن همۀ اینها زنگ خطری را برای سازمان سیا روشن نکرده است. به عقیدۀ سه تن از جاسوسان سابق این سازمان این تصمیم نمایانگر نقطۀ کوری است که در این سازمان اطلاعاتی آمریکا به وجود آمده است. باید دید که علت این غفلت چیست.
موضع سیا در خصوص روابط با خاورمیانه و کشورهای عضو اوپک تازگی ندارد. آنچه اساساً تغییر کرده ماهیت مداخلاتی است که این کشور کوچک اما با نفوذ عضو اوپک در صحنۀ خاورمیانه و آفریقا انجام می دهد. راهبرد جدید این کشور پیشبرد جنگ، انجام عملیات سری و استفاده از نفوذ مالی خود برای شکل دادن به سیاست منطقه ای است که اغلب در نقطه مقابل منافع آمریکا است.
اکنون روابط میان سیا و امارات به تبادل اطلاعات و پرونده های جاسوسی در خصوص دشمنان مشترک مانند ایران و القاعده تنزل یافته است. مابقی یعنی مقاصد و عملیات آن در خاورمیانه و شمال آفریقا برای جاسوسان آمریکایی در پرده ای از ابهام قرار دارند و علت آن هم معلوم نیست.  این بی توجهی سازمان سیا امارات عربی را در فهرست بسیار محدود کشورهایی قرار می دهد که به نظر می رسد این سازمان بخواهد در قبال آنها رویکردی متفاوت و بسیار متساهلانه در پیش بگیرد. چهار کشور دیگر عبارتند از استرالیا، زلاندنو، انگلیس و کانادا.
در این فهرستِ کشورهای ویژه که قرار نیست تحت نظر باشند، به عنوان مثال عربستان نمی گنجد. کشوری که در نقطه مقابل امارات قرار دارد. خلاصه اینکه تا زمانی که منافع میان آمریکا و امارات عربی متحده با هم انطباق داشته باشند، سازمان سیا همچنان چشمانش را به روی طرح های این کشور خواهد بست.

مترجم: مریم شرکا

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 153 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید