تاریخ: ۱۴:۱۵ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
تهران طرح فرانسه را بررسی می کند

وستی کافکازا (روسیه)


محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، اعلام کرده که در تهران، مقامات رسمی طرح فرانسه در راستای کاهش تشنجات در روابط میان ایران و امریکا را بحث و بررسی می کنند. به احتمال زیاد، مقامات رسمی ایران در انتظار اخذ تصمیم نهائی از سوی آیت الله علی خامنه ای، رهبر دینی ایران، در رابطه با این موضوع هستند. واعظی تصریح کرده که در جریان مذاکرات ایران و فرانسه، پیشرفت هایی حاصل شده و قرار است، در هفته آینده، هیات اقتصادی ایران به فرانسه سفر کند تا جزئیات این طرح را بحث و بررسی کنند. مقامات رسمی ایران، فرانسه و امریکا هنوز، این طرح را تفسیر نکرده اند، اما برخی از رسانه های گروهی جزئیاتی را با استناد بر منابع ناشناس منتشر کرده اند.
براساس این گزارشات، احتمال دارد، برخی از خریداران نفت ایران در ازای بازگشت کامل ایران به برجام، خرید نفت از این کشور را آغاز کنند. خبرگزاری رویترز خبر داده که برخی از مقامات رسمی و دیپلمات های ایران از پیشنهاد ایران در مذاکرات با فرانسه در راستای فروش ٧٠٠ هزار بشکه نفت در روز سخن گفته اند. گفتنی است که ایران نمی خواهد برنامه موشکی اش را با کشور دیگری بررسی کند. اگرچه، برخی شایعات منتشر شده مبنی بر آن که یکی از بخش های توافق هسته ای جدید، کاهش حضور نظامی ایران در سوریه، عراق و یمن خواهد بود.
این احتمال مطرح است که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، [آقای] حسن روحانی و دونالد ترامپ، روسای جمهوری ایران و امریکا، با یکدیگر دیدار کنند. در این زمینه، [آقای] روحانی برای انجام مذاکرات در صورت لغو تحریم های امریکا علیه ایران اعلام آمادگی کرده است. اما، هنوز آیت الله خامنه ای در پاسخ به این سخنان [آقای] روحانی پاسخی نداده است. جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا، گفته که دعوت ترامپ به انجام مذاکرات با [آقای] روحانی، به معنای کاهش مواضع تند واشنگتن در قبال جمهوری اسلامی ایران نیست.

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 426 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید