تاریخ: ۱۰:۴۵ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
به کوری چشم ترامپ: روسیه برای ایران بازار باز می کند

رستم فلاح اف

گازتارو (روسیه)

اتحادیه یورو آسیا شعاع تجارت آزاد با ایران تشکیل می دهد. اما، انگیزه اصلی برای این قرابت با تهران اقتصادی نیست. این اقدام به لجی دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، اتخاذ می شود که سیاست تندی را علیه ایران در پیش گرفته است. مسکو از این طریق، به رهبر امریکا پیام می دهد که بازیکن مستقلی است و مدعی ایفای نقش پیشرو در منطقه آسیا می باشد.
تیگران سرکیسیان، رئیس کمیسیون اقتصادی یورو آسیا، و مهدی سنائی، سفیر ایران در روسیه، یادداشت های مرتبط با پایان روند لازم برای تشکیل شعاع آزاد تجاری میان کشورها را رد و بدل کردند. گفتنی است که مذاکرات پیرامون تشکیل شعاع آزاد سه سال به طول انجامیده و اخیرا، این توافقنامه تائید و در روز ٢٧ ماه اکتبر اجرایی شده است. اما، این به معنای آغاز کار از این تاریخ نیست. در حال حاضر، این پرسش مطرح است که چرا روسیه تصمیم گرفته، از طریق شعاع آزاد تجاری به ایران نزدیک شود؟ در این زمینه، باید گفت که وضعیت اقتصادی روسیه و ایران نیاز به بهبود دارند. در سال جاری، رشد اقتصادی در روسیه ١,٤ درصد و در ایران، ١.٨ درصد بوده است.
سنائی خاطر نشان کرده که مبادلات دو جانبه کالا میان روسیه و ایران به ١٠ میلیارد دلار رسیده است. صادرات ایران برای روسیه چندان جذاب نیست. صادرات اصلی از ایران در عرصه نفت خام، گاز طبیعی و فراورده های نفتی است و در روسیه این محصولات به وفور یافت می شوند. صادرات محصولات چرمی، فرش، پسته، آجیل، کشمش، میوه جات و سبزیجات نیز شالوده لازم برای شکوفایی اقتصادی روسیه و ایران را به همراه نخواهد داشت. می بایست خاطر نشان کرد که تا قبل از سال ٢٠١٦ میلادی، یعنی قبل از به قدرت رسیدن ترامپ، تمایل چندانی به تشکیل شعاع آزاد تجاری نشان نمی داد. در سال ٢٠١٤ میلادی، میان روسیه و ایران یادداشت تفاهم «نفت در ازای کالا» امضا شد. مسکو قصد داشت، سالانه، ٥ میلیون تن نفت از ایران خریداری کند و در اختیار متقاضیان قرار دهد. در ازای آن، قرار بود، روسیه به ایران، اتوبوس، کامیون، هواپیما و تجهیزات لازم برای خط راه آهن صادر کند. اما، بارها تاریخ اجرای آن به تعویق افتاد. علت اصلی آن، دشواری ها در رابطه با محاسبات مالی است. در حال حاضر، به خاطر اعمال تحریم های امریکا، ایران به شدت خواهان اجرای این طرح است.
براساس شرایط حاضر، کشورهای اتحادیه اقتصادی یورو آسیا قصد دارند، مبادلات کالای خود با ایران را افزایش دهند. در زمینه ای از افزایش فشارهای امریکا علیه ایران، توافق پیرامون تشکیل شعاع آزاد تجاری – ژست سمبلیک بشمار می رود. روسیه می خواهد نشان دهد که سیاست خارجی مستقل خود را در آسیا در پیش گرفته است.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 930 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید