تاریخ: ۱۴:۲۶ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
آیا مسئله ایران اتحاد در ارودگاه غرب را از میان خواهد برد؟

مارک لئونارد

دیلی استار (لبنان)


پیش از برپایی کنفرانس سران کشورهای گروه هفت در فرانسه گفته می شد معلوم نیست که بیشترین جنجال را در این همایش دونالد ترامپ برپا خواهد کرد یا بوریس جانسون اما در نهایت کسی که حضورش بیشترین بازتاب را در این همایش داشت نه رییس جمهور آمریکا بود ونه نخست وزیر انگلیس بلکه این شخصیت محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران بود که در اصل قرار نبود که در شهر بیاریتز حضور پیدا کند.
با اینکه در کنفرانس بیاریتز مسایلی همچون جنگ تجاری، آتش سوزی در جنگل های آمازون و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مسایل مهمی بودند اما پوسش رسانه ای مسایل مربوط به ایران در این این همایش از دیگر مسایل گسترده تر بود. علت اهمیت یافتن مساله ایران یکی بحران و تنش گسترده ای است که منطقه خاورمیانه را در بر گرفته و هر لحظه ممکن است این منطقه را آتش جنگ در بربگیرد و علت دوم هم تهدید وحدت در اردوگاه غرب بر اثر اختلاف نظر درباره چگونگی برخورد با ایران است.
در دولت آمریکا کسانی چون جان بولتون که کمر به نابودی اقتصاد ایران بسته است منتهای تلاش خود را خواهد کردند تا ارتباط اروپا با ایران را قطع کنند و برای این منظور تلاش می کنند تا بین اروپایی ها در رابطه با ایران اختلاف ایجاد کند.
مساله دیگر، تندروهای ایران هستند که می گویند توافق هسته ای هیچ دستاوری برای ایران به ارمغان نیاورده است. همین برداشت باعث شده است تا زمامداران ایران به اقدامات ایذایی در منطقه مبادرت کنند.
ایران حق دارد که از اروپا به علت ناتوانی در نجات برجام و کمک به تهران برای مقابله با مشکلاتی که تحریم های آمریکا برای این کشور ایجاد کرده است، آزرده خاطر شود اما اگر ایرانی ها چنین برداشتی دارند که اروپا هیچ تاثیری در سرنوشت آن ها ندارد سخت در اشتباه هستند چون اگر اروپایی در اعمال فشار علیه ایران به آمریکا ملحق شوند در انصورت است که مقامات ایران به اشتباه خود پی خواهند برد.
پافشاری اروپایی برای حفظ برجام و مخالفت با اقدامات آمریکا علیه ایران بسیاری را به شگفتی واداشته است. حتی انگلیس نیز که متحد نزدیک آمریکاست به حمایت خود از برجام ادامه می دهد اما چنانچه ایران یک کشتی دیگر انگلیس را توقیف یا شهروند انگلیس را بازداشت کند، در آنصورت ورق برخواهد گشت.
برای کاستن از دامنه تنش ها، مکرون از ترامپ می خواهد تا برخی از تحریم ها علیه ایران را در صورت پایبند باقی ماندن ایران به توافق هسته ای لغو کند. چنانچه اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند این احتمال وجود دارد که ایرانی ها برای همیشه از نشستن بر سر میز مذاکره خودداری کنند و در نتیجه زمینه برای بروز جنگ آماده شود. اما ترامپ که در نخستین مبارزات انتخاباتی خود وعده پایان دادن به جنگ های پایان ناپذیر آمریکا داده است در مبارزات انتخاباتی آینده خود با مشکل روبرو خواهد شد.
اروپایی ها باید به ایرانی ها یادآور شوند که در مورد میزان قدرت خود دچار اشتباه محاسبه نشوند. پیشنهاد مکرون برای فراهم آوردن خط اعتباری جدید برای ایران می تواند به تقویت موقعیت میانه روها در ایران کمک کند. کشورهای اروپایی حتی اگر نمی خواهند با امریکا در ایجاد ناوگان و ائتلاف بین المللی برای حراست از کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز همراه شوند، باید برای کاستن از تنش ها در این منطقه تلاش کنند.

مترجم: داوود حیدری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 208 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید