تاریخ: ۱۰:۵۱ :: ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
برندگان و بازندگان نشست سران جی هفت در بیارتیز

ماریا آنا آنجلونه

پانوراما (ایتالیا)


نشست بین المللی سران که ثروتمندترین اقتصادهای جهان را از ٢٤ تا ٢٦ اوت گرد هم آورد، به پایان رسید. در خصوص مسألۀ ایران و تعرفه های تجاری فقط به طور موقت آرامش برقرار شد.
نشست مزبور با برداشته شدن چند گام موثر به جلو به پایان رسید و یک همسویی میان مکرون و ترامپ را رقم زد. در اینجا به اختصار به برندگان و بازندگان آن می پردازیم.
مکرون
وی موفق شد به یک موفقیت شخصی که قبل از این نشست قابل پیش بینی نبود، کسب کند. دیدار دونفره با ترامپ در ضیافت صبحانه باعث نرم تر شدن برخوردها و امکان از سرگیری گفتگو با ایران بر سر پروندۀ هسته ای گردید. به ویژه زمانی که ظریف وارد بیاریتز شد.
مکرون همچنین بر موضوع اقلیم انگشت نهاد و به توافقی بر سر ارسال یک کمک فوری ٢٠ میلیون دلاری به کشورهای آمازون جهت مقابله با آتش سوزی های اخیر دست یافت.
ترامپ
چین همچنان در رأس افکار وی در خصوص مبادلات تجاری باقی می ماند. وی در مورد پکن از حربۀ چماق و هویج استفاده کرد یعنی ابتدا با شرم آور خواندن رفتار چین در رابطه با تعرفه های اعمال شده بر کالاهای آمریکایی و سپس با تعریف و تمجید از نخست وزیر این کشور به عنوان یک رهبر بزرگ. اما آیا این برای پایان دادن به جنگ تجاری  جاری میان این دو ابرقدرت اقتصادی کفایت خواهد کرد؟
مرکل
صدراعظم کشوری که در آستانۀ یک رکود فنی قرار گرفته (پیش بینی ها از یک رشد ٠,١ درصدی خبر می دهند)، مانند قبل در این نشست درخششی نداشت.  به هر حال وی همچنان قطعۀ بزرگی از اتحادیۀ اروپا باقی می ماند. از پیشنهادهای مکرون در خصوص آتش سوزی آمازون و مسائل دیگر حمایت کرد.
جانسون
در حالی که این نشست اولین حضور وی در صحنۀ بین المللی به عنوان نخست وزیر انگلیس به شمار می رفت موفق شد با اعلام اینکه آمادگی یک برگزیت بدون توافق برای ٣١ اکتبر آینده را دارد، کانون صحنه را از آن خود سازد. در آن صورت وی اعلام کرد که ٣٩میلیارد استرلینگی که انگلیس برای این جدایی به اتحادیۀ اروپا بدهکار است، واریز نخواهد کرد.
کنته
نخست وزیر ایتالیا در حالی وارد بیاریتز شد که در میان یک بحران حساس حکومتی قرار دارد. وی موفق شد تقدیر و قدردانی رهبران بین المللی را به سبب میانجیگری هایش و نیز عمل کردن به وعده های داده شده جلب کند. مشکل بزرگ وی همان راندمان اقتصاد کشورش است.
آبه
وی تنها کسی است که با یک نتیجۀ ملموس به وطنش باز می گردد. نخست وزیر ژاپن با ترامپ به توافقی بر سر روابط تجاری آینده دست یافته است. هدف این دو کشور امضای اولین قرارداد دوجانبه است که به بخش های کشاورزی و خودرو برای ماه سپتامبر مربوط می گردد در حالی که در خصوص سایر بخش ها به مذاکره ادامه خواهند  داد.
ترودو
وی از مرکل حمایت کرد و به درخواست آمریکا مبنی بر پذیرش مجدد روسیه به باشگاه ابرقدرت ها خاتمه بخشید. به عقیدۀ نخست وزیر کانادا گروه هفت خانواده ای متشکل از کشورهای دارای دمکراسی لیبرال است که نمی تواند حضور  نظام خودکامه ای مانند روسیه را در خود بپذیرد.

مترجم: مریم شرکا

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 53 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید