تعمیق شکاف در روابط عربستان و امارات

امارات لیکس

رسانه ای شدن اخبار ناراحتی و دلخوری پادشاه عربستان سعودی از امارات نشان از به وجود آمدن شکاف میان ریاض و ابوظبی در خصوص تحولات یمن است و اماراتیها به این نتیجه رسیده اند که اگر در برابر گرایش و انگیزه های توسعه طلبانه سعودیها در جهان عرب ایستادگی نکنند ممکن است این کشور امارات عربی متحده را نیز ببلعد .
تمام شاخصه ها حاکی از آن بود که روابط بین دو کشور عربستان سعودی و امارات در عرصه جهانی ناگسستنی است اما سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در کاخ خودش در مکه از کشور امارات به عنوان یکی از نزدیک ترین شرکای عرب به ریاض ابراز ناخرسندی و ناخشنودی کرد.
دو کشور امارات و عربستان بگونه ای عمل می کردند که نشان دهند در غرب آسیا از نفوذ بالایی برخوردار هستند از همین رو دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از آنها خواست برای مقابله با دشمن مشترک یعنی ایران با یکدیگر متحد باشند و ائتلاف تشکیل دهند. این در حالی است که وخیم شدن روابط میان ابوظبی و ریاض پیامدهای گسترده تری دارد که بر روابط دوجانبه آنها تاثیر می گذارد . این اختلاف می تواند موج تبلیغاتی «فشارهای حداکثری» را که ترامپ علیه تهران به راه انداخته است، تضعیف کند و همچنین به تلاش ها برای برقراری صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینیان آسیب زند.
ایجاد تنش بین ریاض و ابوظبی نتیجه جنگ ویرانگر در یمن است زیرا از ماهها پیش اصطکاک و برخورد بین این دو کشور به خاطر جنگ یمن بالا گرفته است . انتظار می رفت تکلیف جنگ در یمن طی چند هفته مشخص شود اما چند سال طول کشیده است و دهها نفر در این جنگ کشته و زخمی شده اند. به نظر می رسد دور نمایی برای پایان جنگ در یمن نیست.
علت گسترده تر به وجود آمدن تنش میان ریاض و ابوظبی تصمیمی است که به نظر می رسد امارات برای تغییر در جهت منافع ملی خود در پیش گرفته است و می خواهد خودش را به عنوان شریک پخته تری نشان دهد که می تواند ثبات را در منطقه محقق سازد حتی اگر محتوای آن در پشت پرده کاهش خسارت ها و حرکت به سمت جلو بدون کمک گرفتن از ریاض باشد.
به نظر می رسد ابوظبی علاقمند است چهره خود را در واشنگتن بهبود بخشد زیرا ترور جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی باعث عمیق تر شدن این نگرانی ها شده است، بگونه ای عربستان سیاست خارجی خود را تغییر داده و به سمت دخالت در امور کشورها از جمله امارات پیش می رود.
یک منبع آگاه درباره آنچه که دولت سعودی در سر می پروراند، گفت : امارات می خواهد خودش را به عنوان یک کشور کوچک نشان دهد که خواهان تحقق صلح وثبات در منطقه است و هیچ وابستگی به طرف سعودی ندارد و در عین حال از توسعه طلبی های عربستان هم جلوگیری کرده باشد.
این مسئله به هر شکلی از اشکال در نظر گرفتن منافع است زیرا اماراتی ها معتقدند اگر عربستان گرایش و انگیزه هایی به توسعه طلبی داشته باشد امارات را نیز خواهد بلعید. امارات عملا از ماه ژوئن حضور نظامی خود را در یمن کاهش داده است و ریاض را هم به جنگ نفرت آمیزی محدود کرده است که آنرا برای خنثی کردن تلاشهای حوثی ها و ممانعت از تقویت نفوذ فرا مرزی ایران آغاز کرد.
یک مسئول عالیرتبه اماراتی در این باره گفت: این اقدام امارات یک تحول طبیعی به علت توافق صلحی است که زیر نظر سازمان ملل متحد در شهر ساحلی الحدیده امضا شد،اما برخی از دیپلمات ها می گویند امارات این ایده را پذیرفته است که هیچ راه حل نظامی برای پایان دادن به جنگ یمن و حملات هوایی این ائتلاف در این کشور وجود ندارد و ادامه جنگ فقط به کشته شدن غیرنظامیان و فاجعه انسانی منجر می شود که احساسات و موج انتقادهای جهانی را بیشتر می کند.
یک دیپلمات غربی می گوید رفتارهای امارات بازخورد مثبتی نزد سعودیها نداشت زیرا سعودی ها احساس می کنند امارات آنها را کنار گذاشته و از آنها دست کشیده است در حالیکه ابوظبی می گوید این تحرکات با هماهنگی قبلی ریاض انجام شده است اما واقعیت های میدانی چیزی دیگری را نشان می دهد . به نظر می رسد این دو کشور عربی (امارات و عربستان) که از قدرت های اهل تسنن در جهان اسلام هستند دیدگاهها و نظریات مختلفی درباره ایران رقیب شیعی خود در منطقه دارند.
این در حالی است که امارات و عربستان تلاش کردند واشنگتن را مجبور کنند موضع قوی درباره فعالیت های تهران در منطقه و توانمندیهای موشکی آن اتخاذ کند اما پس از انفجارهایی که برای نفتکش ها در آبهای خلیج (فارس) رخ داد امارات لحن و ادبیات آرام تری را در قبال تهران در پیش گرفت . این در حالی بود که واشنگتن و ریاض ایران را مسئول این انفجارها دانستند. ایران هرگونه دست داشتن در این انفجارها را تکذیب کرد اما برخی ها در منطقه خلیج (فارس ) از وقوع رویارویی مستقیم نگران بودند زیرا چه بسا امارات و اقتصاد این کشور در معرض خطر قرار می گرفت.

در مقایسه با عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت در جهان، امارات به عنوان قطب تجاری در منطقه برای خودش اعتبار و آبرویی کسب کرده است و همچنین خودش را عامل ثبات در منطقه می داند به همین خاطر نمی خواهد در معرض آسیب قرار گیرد.

 گشایش باب گفتگوهای اخیر امارات با ایران درباره تامین امنیت دریایی نشان دهنده این است که ماه عسل این کشور با عربستان سعودی به پایان رسیده است. یک منبع دیگر در این باره گفت:بهانه امارات این است که دبی مرکز تجاری این کشور روابط تجاری قوی و گسترده ای با ایران دارد و علاوه بر آن هم و غم تامین امنیت آبراه راهبردی باب المندب و تحت کنترل نگه داشتن اسلامخواهان از جمله این اقدامات محسوب می شود.

(Visited 331 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید