تاریخ: ۱۱:۵۴ :: ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
شکست مکرون در بازی بزرگ با ایران

استانیسلاف تاراسوف

رگنیوم (روسیه)


زمانی که تقریبا تمامی رسانه های گروهی جهان و از جمله، روسیه خبر دادند که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در اجلاس گروه هفت اعلام کرده که شرکت کنندگان در این اجلاس در خصوص «بررسی مشترک» پرونده ایران به توافق رسیده اند، مشخص شد که هیجان سیاسی جدیدی در حال وقوع است. این سخن در میان است که احتمال ممانعت از ساخت سلاح هسته ای توسط ایران وجود دارد. مکرون گفته که آنان در خصوص اخذ اقداماتی تصمیم گیری خواهند کرد که امکان برقراری سازش را مهیا خواهند ساخت و آنان به توافق رسیده اند که به صورت جمعی، در خصوص ایران گفتگو کنند.
دو احتمال وجود دارد: یا امریکا با بازگشت به برجام موافقت کرده است و یا، امضا کنندگان اروپایی این توافق به موضع امریکا بی توجهی کرده اند و سیاست آینده آنها در قبال ایران براساس شرایط جدیدی پیش خواهد رفت که ایران آنها را فراهم خواهد کرد. ظاهرا، رهبران کشورهای گروه هفت در خصوص طرح اقدامات مشترک در قبال ایران به توافق رسیده اند و مکرون را به عنوان نماینده گروه هفت به انتقال پیام به تهران مامور کرده اند. جزئیات این طرح هنوز مشخص نیست، اما شخص مکرون اعلام کرده که این سند حاوی اهداف آنان می باشد. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، این طرح در راستای ایجاد امکانات برای تهران در راستای فروش حجم مشخصی نفت در ازای برخی تعهدات از سوی این کشور می باشد. ظاهرا، علت واگذاری چنین ماموریتی به مکرون این است که او طی چند ماه اخیر، به عنوان میانجی عمل کرده و پیوسته، با [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در ارتباط است. به گزارش آ اف پ، مواضع روسای جمهوری امریکا و فرانسه در قبال ایران به یکدیگر نزدیک است.
اما دونالد ترامپ تمامی بازی مکرون را خراب کرد. او اعلام کرد که در بحث و بررسی پیرامون ارسال پیام مشترک به ایران مشارکتی نداشته است. او همچنین، افزود که امریکا در خصوص ایران سخنی ندارد. در این زمینه، می توان دو نتیجه گیری مقدماتی ارائه کرد: یا به ایران پیام داده شده، اما این پیام، پیام گروه هفت نبوده است و یا، اصلا، به ایران پیامی داده نشده و اگر هم چنین بوده، این فقط ابتکار عمل خود فرانسه بوده است.
می بایست خاطر نشان کرد که در آستانه برگزاری این اجلاس، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با ژان ایو لو دریان، همتای فرانسوی خود، و همچنین، مکرون دیدار کرده و با آنان پیشنهادات جدید در راستای کاهش کشمکش ها میان واشنگتن و تهران را بحث و بررسی کرده است. محتوای این پیشنهادات نامشخص است، اما به گزارش خبرگزاری رویترز، ظریف اعلام کرده که تهران برای کار روی پیشنهادات فرانسه برای نجات توافق هسته ای آمادگی دارد. احتمال دارد که مکرون اجرای سناریوی مرتبط با تدوین توافق جدید با ایران را پیشنهاد کرده باشد. این طرح شامل چهار بند است: بلوکه برنامه هسته ای ایران تا سال ٢٠٢٥ میلادی، ممنوعیت بیشتر هر گونه فعالیت هسته ای، توقف برنامه موشک های بالستیک ایران و ایجاد شرایط برای برقراری ثبات سیاسی در منطقه.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 112 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید