امریکا پایگاه نظامی خود در خاور میانه را تقویت می کند

وستی کافکازا (روسیه)


دولت دونالد ترامپ تلاش می کند تا نیروهای امریکایی را از سوریه و افغانستان خارج کند، اما امریکا قصد ندارد، پایگاه نظامی العدید، بزرگ ترین پایگاه نظامی این کشور در خاور میانه، را ترک کند. برنامه ای برای افزایش تعداد نظامیان این پایگاه وجود ندارد، اما گفته می شود که در آن، ١٠٠٠٠ نفر نظامی مستقر هستند. دونالد ترامپ اعلام کرده که می خواهد به مشارکت امریکا در جنگ های بی پایان در کل جهان پایان دهد، اما امریکا مانند سابق، به مناقشه های منطقه ای گوناگونی در خاور میانه جذب می شود و با مساله افزایش تشنجات با ایران نیز مواجه است.
امریکا با پنج مشکل اصلی در منطقه روبرو است: جنگ در افغانستان، بروز تشنجات در روابط با ایران، تهدیدها از سوی شبه نظامیان باقی مانده داعش در سوریه و عراق، اوضاع بی ثبات در شمال سوریه که در آنجا، نیروهای کرد تحت حمایت امریکا اوضاع را تحت کنترل خود دارند و همچنین، جنگ در یمن که در آنجا، عربستان سعودی ائتلاف تحت حمایت امریکا را فرماندهی می کند. در این زمینه، پایگاه العدید از لحاظ راهبردی، بسیار مهم است. قطر نه فقط اجازه توسعه این پایگاه را می دهد، بلکه در کار احداث آن سرمایه گذاری نیز می کند.
در آینده، احتمال دارد، نیروی هوایی قطر با متحدان در ناتو وارد عمل شود. و این در حالی است که هنوز بلوکه قطر از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی که متحدان مهم امریکا در منطقه هستند، ادامه دارد. در این زمینه، قطر از بلوکه خود برای تحکیم روابط نظامی اش با امریکا استفاده می کند. همه چیز برای قطر تغییر کرده است. واشنگتن متوجه این تغییرات است. در ماه گذشته، ترامپ از امیر قطر در کاخ سفید استقبال کرد و از او، به خاطر خرید تعداد کثیر تکنیک نظامی قدردانی کرده و پایگاه العدید را پایگاه مطمئن خود در مرکز خاور میانه نامید. اما، در روابط میان امریکا و قطر برخی مشکلات وجود دارد. در ماه مارس، قطر اعلام کرد که امکان خرید سیستم اس – ٤٠٠ روسیه را بررسی می کند. قطر همچنین، از روابطش با ایران حمایت می کند. ایران کشور همسایه قطر است و روابط پایداری با این کشور دارد. قطر می خواهد میان امریکا و ایران بی طرف باقی بماند.
می بایست خاطر نشان کرد که توسعه پایگاه العدید مغایر با سیاست نظامی ترامپ به نظر می رسد. ترامپ در خاور میانه و در کل جهان از روابط خود با متحدانش در زمینه امنیت امریکا و دفاع از خود سخن می گوید. اما، باید گفت که روابط نظامی امریکا و قطر حداقل تا ٢٠ سال آینده و براساس توافق راهبردی میان این دو کشور ادامه خواهد یافت. قطر قصد دارد، پایگاه های جدید را در خاک خود احداث کند. اما، هنوز پنتاگون با این طرح موافقت نکرده است.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 333 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید