آخرین تلاش های نتانیاهو

زهیر آندراوس

رای الیوم (انگلیس)

 بعد از آن که مقاومت پوزه نتانیاهو را به خاک مالید نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عملیات نمایشی در سوریه و لبنان رو آورد تا شکست های خود را پوشش دهد و اکنون ایران و محور مقاومت هستند که تصمیم می گیرند با پاسخگویی یا عدم آن نسبت به تجاوزهای اخیر، نتانیاهو را به خواسته اش برای افروختن آتش جنگ برسانند یا خیر.
سخنگوی نظامی تل آویو طبق عادت تنفرانگیز اسرائیل که دیگر هیچ کس را تحت تاثیر قرار نمی دهد در بیانیه ای رسمی که رسانه های عبری آن را بی سابقه خواندند ادعا کرد که رژیم اشغالگر، شنبه شب یک پایگاه نظامی نزدیک روستای عقربا واقع در اطراف دمشق پایتخت سوریه را هدف قرار داده است و در عین حال تاکید کرد که هدف از این حمله ممانعت از اجرای عملیات تروریستی توسط یک واحد از نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران و شبه نظامیان شیعه ضد اهداف اسرائیلی به وسیله پهپاد بوده است. وی همچنین مدعی شد که این عملیات بر اساس اطلاعاتی صورت گرفته است که اطلاعات اسرائیل پنجشنبه گذشته کشف و شب گذشته آن را خنثی کرد. همه رسانه های عبری زبان اظهارات او را کلمه به کلمه منتشر کردند اما واضح است که نظارت نظامی در تل آویو به صورت تمام وقت می کوشد تا از درز اطلاعاتی که ممکن است تصویر کلی ترسیم شده توسط ماشین تبلیغاتی صهیونیستی را تخریب کند جلوگیری نماید تا چنین به نظر برسد که رژیم صهیونیستی خود را از عملیات تروریستی حفظ می کند و این حق مشروعی است که معاهدات و منشورهای بین المللی آن را تضمین می کنند.
علاوه بر این، سخنگوی نظامی رژیم صهیونیستی در بیانیه خود با تاکید بر کلمه ”بی سابقه“ علت آن را چنین توضیح داده است که زندگی در شمال اراضی اشغالی به صورت طبیعی ادامه دارد و ارتش اشغالگران هیچ بخشنامه خاصی برای شهروندان از ترس واکنش سوریه، ایران یا حزب الله صادر نکرده است ضمن آن که شکل و حجم استقرار نیروهای ارتش در شمال سرزمین های اشغالی بعد از تجاوز آشکار اسرائیل در سوریه تغییری نکرد و می توان چنین پیش بینی کرد که مراجع تصمیم گیری در تل آویو کاملا متقاعد شده اند که محور مقاومت هرگز جرئت پاسخگویی به تجاوز کثیف و دون مایه آنها را نخواهد داشت از این رو فرمان ادامه طبیعی زندگی را صادر کرده اند گویی که هیچ اتفاقی رخ نداده است.
با وجود همه سانسورهای تعمدی اسرائیل که بعد از مطالعه کامل اوضاع امنیتی منطقه مقرر شد، می توان از بیرون به مسئله نگریست و از تجاوز، زمان و پیامدهای آن رمزگشایی کرد و به این سوال اساسی و تعیین کننده رسید که: آیا محور مقاومت به تجاوز اسرائیل واکنش نشان خواهد داد؟ به ویژه آن که این رژیم در تجاوز به سوریه و تاسیسات راهبردی ارتش ایران که به درخواست نظام حاکم در دمشق در سوریه مستقر است زیاده روی می کند و مواضع نظامی حزب الله لبنان را که اسرائیل در سومین ارزیابی سالانه متوالی خود آن را دشمن شماره یک خود می داند هدف قرار می دهد.
با نگاهی به وضع داخلی اسرائیل بعد از جلوگیری از ورود رشیده طلیب و الهان عمر به اراضی اشغالی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ، رسانه های عبری به سرعت اسرائیل را عروسک دست آمریکا نامیدند و در عین حال درباره رابطه ویژه با ترامپ که به دمدمی مزاجی و منفعل بودن معروف است هشدار دادند چون واقعا ممکن است رابطه مستحکمش با بنیامین نتانیاهو به یک باره زیر و رو شود.
از این رو ما در برابر یک رژیمی هستیم که به طور کلی توسط سر افعی یعنی آمریکا حمایت می شود که از عرب ها و مسلمانان به شدت متنفر است از این رو آمادگی دارد تا حملات اسرائیل در سوریه را تامین مالی کند چون رژیم صهیونیستی پیمانکار ثانویه بزرگ ترین کشور جهان از نظر قدرت نظامی است. ضمنا باید تجاوز آشکار در سوریه را که سه هفته قبل از انتخابات عمومی رژیم صهیونیستی انجام شد کاملا جدی بگیریم زیرا نتانیاهو در تمام جبهه ها برای پیروزی در انتخابات می جنگد و به شدت برای تثبیت شخصیت خود به عنوان آقای امنیت رژیم صهیونیستی می کوشد از این رو می توان با قاطعیت گفت که این تجاوز بیشتر به خاطر اهداف انتخاباتی و نه نظامی انجام شده است.

رژیم اشغالگر بحران زده و متزلزل است هر چند هنوز نمی توان گفت که شکست خورده است. با وجود این باید یادآور شد که نیروهای چپ و راست در اسرائیل، نخست وزیر را متهم می کنند که مطیع باج خواهی های جنبش حماس است و به فرستاده قطر اجازه می دهد به نوار غزه پول تزریق کند و در واقع ”برادران“ را به سمت مقاومت فلسطین سوق می دهد زیرا مطمئن است که این اقدام مانع جنگی می شود که حماس و سایر سازمان های مقاومت در غزه خواهان آن نیستند ضمن آن که یکی از فدائیان فلسطینی دو هفته قبل توانست با سلاح خود از دیوار حائل در غزه عبور کند و بیش از دو ساعت در اراضی اشغالی باقی بماند تا آن که او را پیدا کردند اما تحقیقات نظامی نشان می دهد سربازانی که برای اعدام او فرستاده شدند از ماموریت گریختند و محاکمه شدند. این اتفاق طبق نوشته روزنامه یدیعوت آحارانوت آبروریزی برای نتانیاهو آقای امنیت بود. جمعه گذشته هم در عملیاتی موفقیت آمیز که به اعتراف اشغالگران در نوع خود بی نظیر بود مقاومت فلسطین توانست بینی ”ارتش شکست ناپذیر“ اسرائیل را به خاک بمالد و نزدیک رام الله عملیات انجام دهد. این امر ضربه ای سخت به شخصیت آقای امنیت بود که اصولا شکست خورده است از این رو بعد از حوادث اخیر با مقاومت فلسطین و با وجود نابرابری قوا بین دو طرف، نتانیاهو و اطرافیانش نیازمند عملیات نمایشی در سوریه بودند تا نگاه ها را از شکست های خود در غزه و کرانه باختری اشغالی منحرف کنند به ویژه آن که تحلیل گر امور عربی در تلویزیون رسمی اسرائیل شنبه شب فاش کرد که جنبش حماس به اعزام مهندسان عملیات انفجاری به کرانه باختری ادامه می دهد.
سوالی که باقی می ماند این است که آیا محور مقاومت به سمت تحریک آفرینی هایی کشیده می شود که نتانیاهو می کوشد از طریق آن آتش جنگ را روشن کند و از سپری کردن چند سال پشت میله های زندان به اتهام رشوه و خیانت در امانت بگریزد؟ اکنون توپ در زمین سوریه، ایران، حزب الله و حماس است و تصمیم برای پرتاب یا عدم پرتاب آن به سوی اسرائیل تصمیمی راهبردی خواهد بود که پیامدهای آن را نمی دانیم.

(Visited 164 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید