تنش های دیپلماتیک پس از آزمایش موشکی امریکا

فیگارو (فرانسه)


مسکو و پکن تنش آفرینی های نظامی را پس از آزمایش موشکی امریکا که نخستین آزمایش از پایان جنگ سرد تا کنون است، محکوم کردند. واشنگتن و ناتو، روسیه را متهم کردند که از سال ها پیش تا کنون این نوع موشک ها را به طورغیرقانونی توسعه داده است.
این پیامد خروج امریکا از پیمان نیروهای هسته ای میانبرد بود که در ماه اکتبر اعلام شد و در اوایل اوت رسمیت یافت. به گزارش مقامات امریکا موضوع نوعی موشک زمین به زمین تام هاوک مطرح است که پس از پرتاب بیش از ٥٠٠ کیلومتر به هدف اصابت می کند. این سلاح می تواند به بار هسته ای نیز مجهز شود.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت: «امریکایی ها به شیوه ای آشکار در مسیر تنش آفرینی های نظامی قرار گرفتند و روسیه در برابر آن ساکت نخواهد ماند.» او افزود: «این نخستین بار نیست که آنها از خط قرمز عبور کرده اند. در چنین زمان کوتاهی انجام چنین آزمایشاتی تقریباً غیرممکن است. این امر نشان می دهد که واشنگتن مدت ها است که در حال آماده سازی برای خروچ از این پیمان است.»
مسکو و پکن از «پیامدهای منفی جدی برای امنیت منطقه ای و بین المللی» نگرانی خود را اعلام کردند. چین بر این باور است که هدف واقعی خروج امریکا از این پیمان توسعه بی وقفه موشک ها و مبارزه برای برتری طلبی نظامی یک جانبه است.
امریکایی ها علت خروج خود را از پیمان نیروهای هسته ای میانبرد، عدم پایبندی روس ها به این پیمان مطرح کرده بودند. شک و تردید درباره توسعه موشک های ممنوعه روسی به سال های ٢٠١٣ در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما برمی گردد.
در اوایل ژوئیه دبیرکل ناتو به نقض روسیه از این پیمان و استقرار موشک هایی که قادرند شهرهای اروپا را هدف قرار دهند، به شدت اعتراض کرد.
مسکو همواره اعلام کرده است که موشک هایش نمی تواند از ٤٨٠ کیلومتر فراتر رود. اما پس از خروج امریکا، بلافاصله سازگاری موشک های میانبرد را آغاز کرد.
در گذشته روسیه تردیدهای خود را در باره محدودیت پیمان نیروهای هسته ای میانبرد ابراز کرده بود. در سال ٢٠٠٧ ولادیمیر پوتین نخستین انتقادات خود را ابراز کرده بود و محدود شدن این پیمان به امریکا و روسیه و کنار گذاشتن قدرتی مانند چین را که زرادخانه مهمی از این نوع دارد، محکوم کرده بود. موشک جدید روسیه فقط اروپا را تهدید نمی کند، با برخورداری از بردی به گفته غربی ها، می تواند به خاک چین برسد.

مترجم: سیده هاجر محسنیان

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 141 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید