تاریخ: ۸:۴۹ :: ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
اروپا در موضوع ایران باید با ترامپ مخالفت کند

جفرى  دى ساچز :  استاد توسعه پایدار و سیاست سلامت و مدیریت در دانشگاه کلمبیا و مدیر بخش توسعه پایدار مرکز کلمبیا

آسیاتایمز (هنگ کنگ)


با توجه به دیدار ترامپ از اروپا برای شرکت در نشست ماه جاری گروه ۷ ، زمامداران اروپا گزینه چندانی در برابر ترامپ ندارند. آنها تلاش کرده اند او را اغوا یا متقاعد کنند یا نادیده بگیرند و اکنون تنها گزینه باقی مانده مخالفت با اوست.
فوری ترین مساله ای که اروپا با آن مواجه است، تجارت با ایران است که مساله کوچکی نیست و جنگی است که اروپا نمی تواند بازنده آن باشد. ترامپ قادر به  وارد آوردن  لطمه بدون  گرفتار شدن در  تبعات آن است و اکنون نیز چنین کاری را با ابزاز اقتصادی و تهدید به حملات نظامی انجام می دهد و از قدرت مالی و اقتصادی خود در برابر ایران، ونزوئلا و چین استفاده می کند.
اکنون با گذشت ۲۳۰ سال از  تصویب قانون اساسی امریکا، این کشور گرفتار حکومت فردی شده است. ترامپ به گونه ای گسترده سیاستمداری شناخته می شود که  به دنبال قدرت فردی و منافع اقتصادی است. او  به شدت در پی آن است که هرکشور مخالف خواسته های خود را درهم بشکند.
کشورهای اروپایی از پیامدهای رفتار نابخردانه امریکا در خاورمیانه اطلاع دارند. بحران مهاجرت در اروپا نخست و مهم تر ازهمه ناشی از جنگ های امریکا در منطقه بوده است و اکنون جنگ اقتصادی ترامپ با ایران وقوع جنگی مهلک تر را هشدار می دهد. او در برابر نگاه جهان تلاش می کند که اقتصاد ایران را با قطع درآمدهای ارزی این کشور نابود سازد و هرشرکت خارجی طرف معامله با ایران را تحریم می کند.
اروپا بارها با تحریم های امریکا مخالفت کرده است که نه تنها یک جانبه، فرا سرزمینی و مغایر با منافع امنیتی اروپا بوده بلکه به صراحت ناقض برجام است . ولی رهبران اروپایی همچنان از مخالفت صریح با ترامپ بیمناک اند. اروپا می تواند با همراهی چین، هند و روسیه در برابر تهدید تحریم های فراسرزمینی امریکا مقاومت کند.
در واقع، تحریم های فراسرزمینی امریکا تهدید معتبر بلند مدتی محسوب نمی شود. اگر امریکا این تحریم ها را در برابر  بیشتر کشورهای جهان اعمال کند، خسارت به اقتصاد و دلار امریکا و بازار سهام و رهبری امریکا غیرقابل جبران خواهد بود.
اگر امریکا بخواهد قطعنامه شورای امنیت در برابر تحریم ها را وتو کند همه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل طبق مفاد اصل « اتحاد برای صلح» می تواند علیه  آن اقدام کنند. اکثریت قاطع ۱۹۳ عضو مجمع عمومی می توانند تاثیر تحریم های فراسرزمینی را باطل سازند.
مردم اروپا و امریکا  به اتفاق هم و با مخالفت در برابر ترامپ و دفاع از حکومت قانون بین المللی از جمله تجارت مبتنی بر قانون  می توانند صلح جهانی و دوستی بین اروپا و امریکا را برای نسل های بعد تقویت کنند.

مترجم: مفید علیزاده

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 133 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید