سران کشورهای گروه ٧ برای همایش در فرانسه آماده می شود

چن ویهوا

چاینا دیلی (چین)


سران کشورهای موسوم به گروه ٧، خود را برای شرک در همایش روزهای دوم تا چهارم شهریور در شهر بیاریتز در جنوب فرانسه آماده می کنند. موضوعاتی چون ایران، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تغییرات اقلیمی، مناقشه تجاری و تحولات مربوط به روسیه از جمله مسایلی است که در دستور کار روسای جمهور و نخست وزیران هفت کشور بزرگ اقتصادی، سیاسی و نظامی جهان قرار دارند.
کارشناسان می گوید اختلاف نظر بین کشورهای آمریکا، چین، آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا و کانادا سبب خواهد شد تا لبخند سران این کشورها در عکس یادگاری که در پایان این همایش خواهند گرفت، چندان واقعی جلوه نکند.
سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با آمریکا بر سر مسایلی همچون تغییرات آب و هوا، چند جانبه گرایی و تجارت با ایران اختلاف دارند.
جفری ساش، استاد اقتصاد در دانشگاه کلمبیا می گوید اروپا باید با ترامپ در زمینه هایی همچون ایران ، تجارت و انبوهی از مسایل دیگر مخالفت کند. وی گفت اگر رهبران اروپا در برابر ترامپ و سیاست های وی در برخورد با ایران، ونزوئلا و مسایل تجاری سر تسلیم فرود آوردند، امنیت جهان به خطر خواهد افتاد.
به گفته این استاد دانشگاه، ترامپ تلاش می کند تا هر کشوری را که در برابر خواسته های وی تسلیم نمی شود به زانو در آورد. مردم آمریکا تکبر چندانی ندارند بدخلق نیستند اما برخی از مشاوران ترامپ اینگونه اند، به ویژه جان بولتون و پمپئو.
آمریکا و اتحادیه اروپا با جنگ تجاری احتمالی روبرو هستند. از هم اکنون خط و نشان کشیدن آن ها علیه یکدیگر درباره پرداخت یارانه به خطوط هوایی آغاز شده است.  حمایت ترامپ از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و حملات وی علیه اتحادیه اروپا به عنوان یک نهاد، سران کشورهای اروپایی را  آزرده خاطر ساخته است.
تحولات مربوط به روسیه نیز از جمله مسایل بحث انگیز در همایش سران گروه هفت خواهد بود.
روسیه در پی ضمیه کردن شبه جزیره کریمه به خاک خود از جرگه کشورهای گروه هشت اخراج شد اما در آستانه نشست سران گروه هفت در فرانسه، پوتین به فرانسه سفر کرده است. مکرون در دیدار با پوتین گفت انتخاب رئیس جمهور جدید در اوکراین فرصت بسیار مغتنمی را برای صلح و آرامش در این کشور پدید آمده است. کشورهای اروپایی با ترامپ در مورد روسیه نیز اختلاف نظر دارند و اقدام آمریکا در خروج از پیمان محدویت تولید و آزمایش موشک های هسته ای میانبرد را اقدامی نادرست می دانند.

مترجم: داود حیدری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 160 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید