تاریخ: ۸:۳۶ :: ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
هشدار ایران به امریکا در مورد توقیف نفتکش خود

اکسپرس (فرانسه)

دوشنبه این هفته، ایران به واشنگتن در مورد توقیف نفتکش خود هشدار داد، این نفتکش دیروز آب های قلمروی انگلیسی جبل الطارق را پس از چند هفته توقیف ترک کرد.
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت: «ایران از طریق کانال های رسمی به مسئولان امریکا هشدار داد تا چنین اشتباهی را مرتکب نشوند، زیرا این امر عواقب جدی را در پی خواهد داشت.»
به گزارش سایت ترافیک دریایی، این نفتکش که از چهارم ژوئیه در سواحل جبل الطارق توقیف شده بود، یکشنبه شب به سوی جنوب حرکت کرد. مقامات جبل الطارق خروج آن را تایید نکردند، ابهام در مورد مقصد و سرنوشت محموله آن باقی است.
روز پنجشنبه زمانی که تهران اطمینان داد که محموله ٢,١ میلیون بشکه نفت به سوریه ارسال نخواهد شد، به این نفتکش مجوز عزیمت داده شد. روز یکشنبه این کشتی به آدریان دریا تغییر نام داد و پرچم ایران در عقب کشتی به اهتزاز درآمد.
روز یکشنبه مقامات جبل الطارق در بیانیه ایی اعلام کردند که درخواست توقیف واشنگتن با استفاده از تحریم های امریکا را رد کردند. روز جمعه وزارت دادگستری امریکا حکم توقیف را بر اساس تحریم های امریکا علیه ایران صادر کرده بود.
مقامات جبل الطارق اعلام کردند که روند تحریم های اتحادیه اروپا با روند تحریم های امریکا کاملاً متفاوت است و مقررات اروپا اجرای برخی از قوانین امریکا از جمله در مورد تحریم ها علیه ایران را ممنوع می کند.
توقیف نفتکش گریس ١ که به آدریان دریا تغییر نام داد باعث بحران جدی بین لندن و تهران شده بود. پانزده روز بعد از توقیف آن، ایران نفتکش انگلیسی استنا ایمپرو را در تنگه هرمز توقیف کرد.
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اقدام تلافی جویانه را رد کرد و گفت: «این دو کشتی هیچ ارتباطی با هم ندارند. کشتی انگلیسی دو یا سه تخلف دریایی را انجام داده است.»
او افزود: «دادگاه در حال بررسی موضوع است و امیدواریم که تحقیقات به اتمام برسد و حکم به زودی صادر شود.»

مترجم: سیده هاجر محسنیان
اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 322 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید