تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
امریکایی ها می خواهند اردوغان را با کردها آشتی دهند

سعید غفور اف

پراودارو (روسیه)


نظرات آندری باکلانوف، معاون رئیس انجمن دیپلمات های روسیه، و اقبال دوره، استاد انستیتوی روابط بین الملل، پیرامون امیدها به مواضع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در راستای مساله کردها و روش های احتمالی حل و فصل این مساله درج شده است.
آندی باکلانوف: اردوغان فرد باهوش و با استعدادی است. او می تواند دشمن، دوست و یا یک سیاستمدار بی طرف برای شما باشد. سیاست داخلی ترکیه از پیش تعیین شده است. اردوغان از توانایی های بسیاری برخوردار است و تلاش می کند تا افرادی که از نظر عقیده ای به وی نزدیک هستند، در یک صف قرار دهد. هیچ موفقیتی پایدار نیست، اما در حال حاضر، می توان گفت که موقعیت اردوغان کاملا، با ثبات و پایدار است. ترکیه کشوری بسیار قدیمی و دارای سنت های بزرگ و دارای جاه طلبی های بزرگ سیاسی نیروهای گوناگون است که عقیده آنان با عقیده اردوغان برابر نیست. از این رو، در هر لحظه، احتمال دارد، رویدادهای مهمی در این کشور رخ دهد.
اقبال دوره: اردوغان در آخرین انتخابات در استانبول، آنکارا و آنتالیا شکست خورد. این انتخابات مرتبط با شهرداری بود. این نشانه ناخوشایندی است. اما، باید گفت که این انتخابات برای حرفه ریاست جمهوری اردوغان چندان تاثیر گذار نیست. طی چهار سال آینده، در ترکیه انتخاباتی برگزار نخواهد شد. نکته مهم این است که کردها در استانبول و سایر شهرهای بزرگ به یاران اردوغان رای ندادند. اردوغان در حال از دست دادن حمایت کردهایی است که قبلا، به او رای داده بودند. می بایست خاطر نشان کرد که کردها یک سوم مردم استانبول را شامل می شوند. در ترکیه، در انتظار پیشبرد روند صلح جدید با کردها هستند، اما در این زمینه، مقدمات لازم هنوز مهیا نشده است. به نظر من، تنها کسی که می تواند این روند را آغاز کند، شخص اردوغان است. کردها دارای نیروهای گوناگونی هستند. اما، شخص اردوغان باید تصمیم بگیرد که از طرف کردها با چه کسی مذاکره و صلح کند. قوانین عمومی برای حل و فصل چنین مشکلاتی وجود دارد. کردها مشکلات و مطالبات خود را دارند. اردوغان قادر است، این مشکلات را حل و فصل کند. او می داند که دقیقا، کردها چه می خواهند. در حال حاضر، رهبر مخالفان کرد در زندان بسر می برد. اما، احتمال دارد که فردا او در زندان نباشد. او یکی از رهبران بلقوه ای است که احتمال دارد، اردوغان در آینده، با او مذاکره کند. امریکایی ها نیز به دنبال حل و فصل مساله کردها هستند. امریکایی ها می خواهند کردها با ترک ها آشتی کنند. امریکایی ها می دانند که در غیر اینصورت، باقی ماندن آنان در خاور میانه برای بلند مدت و یا کوتاه مدت کار دشواری خواهد بود.

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 61 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید