تاریخ: ۱۱:۵۸ :: ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
کشمیر: ضرورت مهندسی دیپلماتیک

محمدعلی احسان

نیشن (پاکستان)


به علت رابطه پیچیده و عجیب  بین جنبش های استقلال  طلب و اصل حاکمیت کشورها، هیچ راه حل ساده ای برای معمای کشمیر وجود ندارد. این رابطه حاصل دو احساس متعارض پیروزی و شکست است. جنبش های جدایی طلب با موفقیت در کسب استقلال، حاکمیت کشوری را که از آن جدا شده اند، نقض می کنند. در قوانین بین المللی حق جدایی طلبی وجود ندارد و کشورها به یکدیگر در مخالفت با آن کمک می کنند. با توجه به دو برابر شدن شمار این جنبش ها در سراسر جهان، انکار چنین حقی از منافع مشترک کشورهاست.
بنابراین، چگونگی برقراری توازن میان منافع مردمی که خواستار جدایی اند و منافع نظام بین المللی برای تضمین و پاسداری از استقلال و حاکمیت کشورها، موضوعی بسیار مهم است.
در مورد کشمیر، نقض بند ٣٧٠ از سوی دولت هند به روشنی اختلاف میان جدایی طلبان و طرفداران حفظ حاکمیت کشور را نشان می دهد. مردم کشمیر به این نتیجه رسیده اند که رفتار خوب دیگر به موفقیت منجر نخواهد شد. رهبر جنبش مردمی جامو و کشمیر در مصاحبه ای با شبکه بی بی سی گفت در شرایط جدیدی که هند به وجود آورده است، کشمیری ها باید میان جدایی طلب بودن یا بازیچه دست بودن یکی را انتخاب کنند. وی پس از این برنامه از سوی مقامات هند دستگیر شد.
فارغ از هر تصمیمی که در سازمان ملل گرفته شود، به نظر من عزم مردم کشمیر برای استقلال بیشتر و جدی تر شده و نتیجه آن رودرویی با نیروهای اشغالگر هندی است که پیش از این نیز با اسلحه در مقابل مردم غیر مسلح می ایستادند. جامعه ملل باید  مانع از تحقق چنین نتیجه ای شوند.
گذشته چراغ راه آینده است. در ٨ سپتامبر ١٩٧٨، موسوم به جمعه سیاه، در زمان حکومت پهلوی که آمریکا آن را روی کار آورده بود، محمدرضا شاه پهلوی برای حفظ قدرت مطلق خود به هر قیمتی، مردم ایران را در میدان ژاله قتل  عام کرد. همان قتل عام زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد. امید آن می رود دنیای جدید که به حفظ آزادی، حقوق بشر و حاکمیت قانون باور دارد، تصمیمی متفاوت بگیرد و مانع از وقوع چنین قتل عامی شود. اگر هند به عنوان بخشی از دنیای جدید، به چنین ارزش هایی باور ندارد، آیا می توان آن را کشوری سکولار و بزرگترین دمکراسی جهان نامید؟
هر عملی عکس العملی را در پی دارد. اگر تزلزلی در عزم و اراده شما ایجاد نشود، می توانید تمرکز خود را بر هدف نهایی خود حفظ کنید و به آن دست یابید.  قطر که در پی تحریم از سوی عربستان، امارات، بحرین و مصر، به رابطه با ایران و ترکیه روی آورد، توانست با حمایت شرکت های عمرانی ترکیه، هدف سیاسی کوتاه مدت خود برای برگزاری جام جهانی ٢٠٢٢ را حفظ کند. حل بحران کشمیر نیز نیازمند مهندسی است  (هر چند متفاوت با مهندسان عمرانی که قطر برای تحقق اهدافش به آن ها نیاز داشت).
مایکل مک فول، نویسنده کتاب «از جنگ سرد تا صلح گرم» می گوید آمریکایی ها در دیپلماسی مانند مهندسان رفتار می کنند. ترامپ در سفر نخست وزیر پاکستان به آمریکا، پیشنهاد میانجی گری در موضوع کشمیر را مطرح کرد؛ وقت آن رسیده است کشمیر به «مهندسی آمریکا» توجه نشان دهد.

مترجم: مهتاب نورمحمدی

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 56 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید