تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
فرانسه در آرزوی تبدیل شدن به بازیگری بزرگتر در خاور میانه

لئو بینیان

چاینا دیلی (چین)

رئیس جمهور مکرون از رئیس جمهور روحانی دعوت کرده است تا در نشست گروه ۷ که اواخر ماه جاری در فرانسه تشکیل می شود،  شرکت و شاید با ترامپ دیدار کند.
این اقدام مکرون طبق انتظار، انتقادات امریکا را در پی داشته و ترامپ در توئیت خود نوشته است که فرانسه نباید از جانب امریکا سخن بگوید. وزیر خارجه فرانسه نیز با رد انتقاد امریکا، گفته است فرانسه مختار است که در مورد ایران سخن می گوید.
اختلافات فرانسه با امریکا  نشان می دهد که راهبرد اتحادیه اروپا در خاورمیانه از راهبرد امریکا متمایز است. فرانسه و اتحادیه اروپا معتقد به گفتگو و همکاری با منطقه و جلوگیری از بروز جنگ میان ایران و امریکا و حفظ صلح و ثبات در منطقه هستند، ولی امریکا تحریم های اقتصادی، حملات نظامی و قدرت نمایی سیاسی را به جای گفتگو برگزیده است تا مشکلات  خود را حل کند. بسیاری معتقدند که حتی تغییر رژیم در ایران نیز بخشی از سیاست امریکا در خاورمیانه محسوب می شود.
فرانسه به عنوان عضو اتحادیه اروپا که شاید نزدیکترین روابط را با کشورهای خاورمیانه دارد، معتقد است از نفوذ زیادی در این منطقه برخوردار است و در نتیجه، همواره تلاش کرده است تا روابط خود را با کشورهای خاورمیانه، افزایش دهد.
فرانسه از دهه ۱۹۶۰ به این سو اصلی ترین تامین کننده سلاح برای کشورهای منطقه بوده و حدود ۵۰ درصد از سفارشات سلاح را از خاورمیانه دریافت می کند.
فرانسه به شدت متکی بر نفت خاورمیانه است و در نتیجه درصورت وخامت شرایط در خلیج فارس و بسته شدن تنگه هرمز، امنیثت انرژی آن  به خطر خواهد افتاد .
فرانسه همچنین بیشترین سود را از بهبود روابط اتحادیه اروپا با ایران از دهه ۱۹۹۰ به این سو، برده  است. این کشور همواره سیاست مستقلی را در سیاست خارجی خود دنبال کرده و معتقد به چند جانبه گرایی و گفتگو است.
فرانسه در قبال خاورمیانه همواره تلاش کرده است نقش رهبر را در چارچوب اتحادیه اروپا ایفا کند و در مسائل مختلف خاورمیانه از جمله در سوریه، لبنان، توافق هسته ای ایران و مساله اسرائیل و فلسطین میانجی گری کرده است
فرانسه بی توجه به ناخرسندی واشنگتن، همواره خواستار روابط مطلوب با ایران بوده که بیانگر تلاش های آن در توسعه هرچه بیشتر نفوذ خود در خاورمیانه است.

مترجم: مفید علیزاده

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 68 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید