عامل پشت پرده قرارداد تحویل هواپیمای جاسوسی اسرائیل به امارات

 ­هاآرتص

یک تاجر مرموز اسرائیلی عامل پشت پرده قرارداد بزرگ تحویل هواپیماهای پیشرفته جاسوسی به امارات عربی متحده قرار دارد.
به موجب این گزارش منابع خبری طی چند هفته گذشته از مشاهده پرواز یک فروند هواپیمای جت ناشناخته در پایگاه هوایی الظفره در ابوظبی خبر می دهند. به گفته این منابع ظاهر هواپیما نشان می دهد این یک جت عادی نیست و به نظر می رسد یک هواپیمای پیشرفته جاسوسی باشد که هدف از پرواز آن جاسوسی الکترونیک و یکی از اهداف آن ایران است.
مشاهده این هواپیمای جاسوسی که اخیرا پروازهای آزمایشی خود را آغاز کرده است , آخرین مرحله از یک قرارداد کلان محرمانه به شمار می رود که حدود یک دهه پیش آغاز شد و ارتباط آن با اسرائیل تاکنون ناشناخته باقی مانده است.
تحقیقات هاآرتص نشان می دهد فردی که پشت پرده عرضه این هواپیماها به امارات قرار دارد یک تاجر و کارآفرین اسرائیلی به نام ماتانیا کوچاوی Kochavi است.
اسناد به دست آمده حاکیست این قرارداد شامل پرداخت در مجموع حدود ۳ میلیارد شِکِل معادل ۸۴۶ میلیون دلار می شود که دست کم بخشی از آن به صورت نقدی پرداخت شده و برخی از مقامات ارشد اماراتی با یکی از شرکتهای دخیل در این معامله ارتباط دارند.
واقعیت این است که با وجود نبود روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و امارات و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس , منافع مشترک کشورهای منطقه موجب شده است روابط گسترده غیر رسمی در حوزه های تجاری و نظامی و سیاسی میان این کشورها شکل بگیرد و یکی از منافع مشترک اصلی در این حوزه وجود دشمن مشترک یعنی ایران است.
روزنامه وال استریت ژورنال امسال در گزارشی نوشته بود اسرائیل و عربستان و امارات به طور منظم و پیوسته درباره تهدیدات ایران به مبادله اطلاعات می پردازند. همچنین گزارشها نشان می دهد حجم مبادلات تجاری اسرائیل با کشورهای عرب حوزه خلیج(فارس) به سالانه یک میلیارد دلار بالغ می شود و اگر در گذشته مسئله فلسطین توسعه این روابط را با دشواری روبرو کرده بود , امروز دیگر این مسئله تقریبا اهمیت خود را از دست داده است.
جمال السویدی بنیانگذار مرکز تحقیقات و مطالعات راهبردی امارات پیشتر در مصاحبه با نشریه انگلیسی گاردین در تایید این موضوع گفته بود: دیگر آرمان فلسطین مانند چند دهه پیش در صدر دستور کار و منافع اعراب قرار ندارد و با توجه به چالش ها , تهدیدات و مشکلاتی که کشورهای منطقه با آن دست به گریبان هستند, دیگر اولویت خود را از دست داده است.
السویدی تصریح کرد مسئله حفظ روابط با اسرائیل در مقابل تهدیدات ناشی از ایران حزب الله و گروه های تروریستی قابل مقایسه نیست.
تئودور کاراسیک از تحلیلگران امور روسیه و خاورمیانه در بنیاد مطالعاتی جیمزتاون در واشنگتن دی سی در این باره می گوید علت سرمایه گذاری امارات در حوزه هواپیماهای جاسوسی از علاقه و اشتیاق آنها به توسعه توانمندی گردآوری اطلاعات , به صورت مستقل و بدون نیاز به دیگر کشورها ریشه می گیرد.
وی می افزاید با وجودی که آمریکا اینگونه اطلاعات را در منطقه گردآوری می کند , ولی الزاما همه این اطلاعات رادر اختیار امارات قرار نمی دهد. در هر حال نیاز به اطلاعات درباره لیبی, یمن و ایران چیزی است که اماراتی ها را به سرمایه گذاری مبالغ هنگفت برای دستیابی به هواپیماهای پیشرفته جاسوسی واداشته است.
در طول سالیان گذشته نیروهای هوایی در جهان عموما از هوایپماهای غول پیکر برای جاسوسی و گردآوری اطلاعات الکترونیک استفاده می کردند ولی در طول دو دهه گذشته اقداماتی در جهت تولید جتهایی به مراتب کوچکتر که از قابلیت نظارت و جنگ اطلاعاتی و الکترونیک برخوردار و به حسگرهای پیشرفته و دیگر سامانه های جاسوسی مجهز باشند , صورت گرفته است.
به موجب اسناد و شواهد به دست آمده , ارتش امارات نیز در این زمینه قراردادی را با شرکت بزرگ سامانه های یکپارچه پیشرفته در ابوظبی امضا کرده است. مدیر اجرایی این شرکت فردی به نام عبدالله احمد البلوشی یکی از اعضای خاندان حاکم بر امارات است. اسنادی که به بیرون درز کرده همچنین نشان می دهد تاجر اسرائیلی کوچاوی از طریق شرکت معروفش به نام ای جی تی اینترنشنال AGT International مستقر در زوریخ یکی از شرکای این قرارداد به شمار می رود. این شرکت , فناوری های پیشرفته و حمایتهای لجستیکی از این پروژه به عمل می آورد و مسئول تامین سامانه های مورد نیاز برای نصب بر روی هواپیماست. جالب اینجاست که نام اسرائیل کلا در صدها هزار کلمه ای که در تشریح مفاد قرارداد استفاده شده به چشم نمی خورد و تنها موردی که به نام اسرائیل اشاره شده , یکی از اسناد در سوئیس در توصیف ساختار شرکت ای جی تی است که در آن به زبان آلمانی آمده کوچاوی تابعیت اسرائیلی دارد.

کوچاوی تاجر ۵۷ ساله اسرائیلی که در زمینه جنبه های مختلف صنایع دفاعی در جهان , اینترنت , چند رسانه ای و تعامل میان این حوزه ها فعالیت دارد و شرکتهای تحت مالکیت وی در اسرائیل , سوئیس, انگلیس, آلمان و قبرس و چند کشور دیگر ثبت شده اند.
بهینه سازی هواپیمای جاسوسی برای امارات متحده عربی , نخستین پروژه کوچاوی در این کشور به شمار نمی رود. وی همچنین پشت پرده پروژه تامین زیرساخت ها و شبکه سازی در ابوظبی و تبدیل آن به یک “شهر هوشمند” قرار دارد . بر اساس این پروژه هزاران دوربین , حسگرها و دوربین های ویژه قرائت پلاک خودرو , در طول تقریبا هزار کیلومتر از مرزهای بین المللی امارات و سراسر ابوظبی نصب شده است و پلتفورمهای هوش مصنوعی ساخت شرکت ای جی تی AGT , تصاویر و اطلاعات دریافتی از این سامانه ها را تجزیه و تحلیل می کنند.
کوچاوی این واقعیت را پنهان نکرده است که وی و بخش اعظم فناوری شرکتهای وی و نیز بسیاری از کارکنانش اسرائیلی هستند.
کوچاوی همچنین در توسعه پلتفورمی به نام هید HEED سرمایه گذاری کرده که ویژه تجزیه و تحلیل تجربیات و داده های بصری در رویدادهای زنده از طریق گردآوری اطلاعات درباره مخاطبان و شرکت کنندگان در تجمعات و نقشه برداری و ثبت واکنش های آنها ایجاد شده است.
نام کوچاوی که امروز در منطقه قیصریه اسرائیل زندگی می کند به ندرت در محافل سیاسی و اجتماعی ذکر شده است با این همه گفته می شود وی در سال ۲۰۰۸ چندین هزار دلار به هیلاری کلینتون پول پرداخت کرده بود.
گفته می شود هواپیماهای جاسوسی جدید امارات قادر به رهگیری ارتباطات و شناسایی , مکان یابی و نقشه برداری از سامانه های الکترونیک مورد استفاد ایران در لحظه – از جمله سامانه های راداری و پدافند هوایی هستند که ایران برای محافظت از تاسیسات هسته ای خود به کار گرفته است. دیگر کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی نیز ممکن است هدفی برای هوپیماهای جدی اماراتی باشند.

(Visited 407 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید