گروه: اخبار
تاریخ: ۹:۵۵ :: ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
چالش های پیش روی صلح و امنیت در خاورمیانه

الجزیره

نماینده عراق در نشست شورای امنیت رژیم صهیونیستی را عامل اصلی تنش ها در منطقه خاورمیانه دانست و تأکید کرد هر گونه تقابل و درگیری در منطقه باعث ضربه زدن به امنیت عراق می شود.
نماینده عراق در نشست شورای امنیت با عنوان “” گفت: عامل اصلی درگیری ها و منازعه ها در خاورمیانه وجود مشکلات سیاسی, اقتصادی, اجتماعی و گفتمان رو به رشد نفرت پراکنی بوده است. عراق با توجه به موقعیت ویژه ژئوپولتیک و در اختیار داشتن امکانات و تنوع فرهنگی می تواند محور ایجاد توافق ها باشد و امنیت و ثبات را در منطقه تقویت کند. ما معتقدیم هر گونه برخورد و تقابل در منطقه, امنیت عراق در معرض تهدید قرار می دهد. از این رو ما اجرای مذاکرات سازنده را بین کشورهای درگیر را به منظور آرام کردن اوضاع و عبور از اختلافات بین همه طرف ها پیشنهاد می دهیم تا با تشدید فزاینده تنش ها مقابله و از شعله ور شدن جنگی در منطقه جلوگیری شود.
وی افزود: کشورم معتقد است رژیم اشغالگر اسرائیل عامل اصلی تنش ها در منطقه است و امکان ندارد امنیت و ثبات را در منطقه بدون حل و فصل منصفانه مشکلات ملت فلسطین و پاسخگویی به حقوق مشروع آنان در دستیابی به آزادی و ایجاد کشور مستقل تصور کرد. در این مسیر باید حساسیت شهر قدس شرف را مورد توجه قرار دهیم که باید در چارچوب حل و فصل فراگیر منازعه اسرائیلی فلسطینی جایگاه ویژه ای داشته باشد و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف را به عنوان تنها راه برقراری امنیت و ثبات و صلح تضمین کند.

(Visited 123 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید