رفتار ترامپ با مستبدان نکات بسیاری را درباره استراتژی وی افشا می کند

کارولینا دروتن

دی ولت (آلمان)


رئیس جمهور آمریکا در درگیری بین هنگ کنگ و چین مداخله می کند و این کار را به شیوه مورد علاقه خود انجام می دهد: از طریق توئیتر. حالا او می خواهد با شی جین پینگ، همتای چینی خود ملاقات کند.
این اولین باری نیست که ترامپ به طور دوستانه به یک حاکم خودکامه نزدیک شده است. پیشنهاد ناگهانی دیدارهای شخصی، یادآور استراتژی ترامپ درباره مسئله اوکراین و بحران هسته ای با کره شمالی می باشد. در مورد هنگ کنگ نیز امکان دارد ترامپ طی چند هفته آینده رویه ای مشابه برخورد خود با دو خودکامه دیگر – یعنی سردرگم، غیرقابل پیش بینی و همراه با تغییر مواضع ناگهانی – در پیش گیرد. پرسش اصلی در این سه مورد یکسان است: آیا ترامپ طرفدار حاکمیت قانون و دمکراسی می باشد؟ یا با فدا کردن آزادی و دمکراسی، به دنبال منافع اقتصادی آمریکا و معامله با شی است؟
تاکنون ترامپ در هر دو بحران بزرگ ژئوپلیتیکی بین این دو موضع در حال نوسان بوده است. به عنوان مثال در مورد روسیه، او در جریان انتخابات خود را به عنوان دوست پوتین جلوه داد و ناگهان پس از پیروزی، موضعی کاملا متفاوت اتخاذ کرد. او میان خط مشی های سختگیرانه و ملایم در حال نوسان است و هدف واقعی دیپلماسی نامنظم وی نامشخص می باشد. در بحران کره شمالی نیز وی دقیقا به همین روال عمل کرد.
استراتژی خارجی هویج و چماق ترامپ در اصل هیچ تغییری به همراه نداشته است. کریمه هنوز در اختیار روسیه بوده و کره شمالی هنوز به آزمایش بمب های هسته ای ادامه می دهد. بدین ترتیب، این تغییر مواضع مستمر ترامپ معمولا به بن بست منجر می شود.
الگوی مشابهی در هنگ کنگ وجود دارد. سایر سیاستمداران بلندپایه آمریکایی طبق سنت سیاست خارجی آمریکا با انتقاد شدید از چین از احتمال قتل عام ارتش این کشور در هنگ کنگ ابراز نگرانی کردند. ترامپ در ابتدا خود را بی تفاوت نشان داد، اما سپس بار دیگر تغییر موضع داد و اظهار نگرانی کرد. این رویه نشان می دهد ترامپ به سرنوشت تظاهرکنندگان علاقه چندانی نداشته و بیشتر به فکر مزایای اقتصادی خود است.

مترجم: عطیه خرم

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 131 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید