تاریخ: ۱۲:۰۶ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
چرا ایران به انگلیس اعتماد ندارد؟

وستی کافکازا (روسیه)


تصمیم مقامات جبل الطارق پیرامون آزاد سازی سوپر تانکر گریس ١ تا حدودی، باعث کاهش تشنجات میان انگلیس و ایران شده است. اما، باید گفت که طی هشت ماه اخیر، روابط میان این دو کشور چندان خوشایند نبوده و احتمال قطع کامل روابط وجود دارد. در چنین شرایطی می توان گفت که روابط میان انگلیس و ایران در زمینه ای از بروز تشنجات میان ایران و امریکا در خاور میانه وخیم تر شده است.
توقیف کشتی گریس ١ توسط نیروهای بریتانیایی نشان می دهد که بریتانیایی ها به دستور امریکایی ها عمل می کنند. اگرچه، مشکل تانکرها در مرحله حل و فصل قرار دارد، اما این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک، اختلافات میان انگلیس و ایران تشدید یابد، زیرا ایران در شرایطی از اعمال فشار از سوی امریکا، بریتانیای کبیر و اسرائیل، موضع بسیار تندی را در پیش گرفته است. این حقیقت که بریتانیایی ها بسیار زرنگ تر از روس ها در قبال ایرانی ها عمل می کنند، باعث شده تا جامعه ایران نظر منفی نسبت به بریتانیا داشته باشند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ١٩٧٩ میلادی، تهران تلاش کرد، روابط بین الملل خود را در تمامی رویکردها از سر گیرد. اولویت اصلی ایران در سیاست خارجی، برقراری موازنه نیرو با قدرت های اصلی غربی و به ویژه، امریکا و بریتانیای کبیر بود. طی چهل سال اخیر، ایران در این زمینه، به موفقیت های بزرگی دست یافته است. در حال حاضر، کاملا روشن است که ایران به نیروی فرمانروا در منطقه تبدیل شده است. طی دو قرن اخیر، روابط انگلیس و ایران ناپایدار بوده، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، این روابط کاملا غیر قابل پیش بینی بوده است. در حال حاضر، ایران در مقایسه با ٤٠ سال پیش، بسیار قوی تر است. برعکس، بریتانیای کبیر نفوذ خود را در نقشه ژئو سیاسی از دست داده و کاهش تعداد ناوگان بریتانیا و افت قدرت نظامی اش از این امر حکایت دارد.
ایران تلاش می کند تا برای ایجاد اهرم ممانعت از بریتانیا برای همکاری با دشمنان منطقه ای اش، روابط خود را با این کشور بازبینی کند. اما، باید گفت که استقرار نیروهای ایران که در حال حاضر، قدرتمندتر از نیروهای بریتانیایی هستند، به معنای آن نیست که بریتانیایی ها دست روی دست خواهند گذاشت. البته، می بایست خاطر نشان کرد که بعد از جریان برکسیت، احتمال دارد، برخی از زبدگان بریتانیایی برای ایجاد نرمش در فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه ایران تلاش کنند.
گفتنی است که از سال ١٩٧٩ میلادی، روابط انگلیس و ایران دو بار قطع شده است. نخستین بار در سال ١٩٨٩ میلادی و بعد از صدور فتوا از سوی آیت الله خمینی (ره) و بار دوم در نوامبر سال ٢٠١١ میلادی و بعد از حمله دانشجویان ایرانی به سفارت بریتانیا در تهران. قطع این روابط برای بار سوم اجتناب ناپذیر است و احتمال دارد، در آینده نزدیک، به خاطر قرابت سیاسی دولت جدید بریتانیا با دولت ترامپ این اتفاق رخ دهد. این قطع روابط بسیار عمیق تر و طولانی تر خواهد بود و رفع آن کار آسانی نخواهد بود.

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 119 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید