جبهه جدید جنگ داخلی یمن بر قدرت ایران خواهد افزود

زوی بارئل

هاآرتص (فلسطین اشغالی)

جبهه جدید در جنگ داخلی یمن ممکن است به قدرت گرفتن بیشتر ایران بیانجامد
ائتلاف های جدید میان شورشیان در یمن به معنای احتمال اختلاف خطرناک عربستان سعودی با امارات متحده عربی است که ممکن است به ایجاد دوباره یمن جنوبی بیانجامد.
عیدروس الزبیدی، رهبر شورای انتقالی جنوب یمن، گفت تصمیم برای ترک عدن ندارند. این شورا تصرف عدن را گامی برای تشکیل کشور مستقل یمن جنوبی می داند.
روز پنج شنبه هزاران یمنی در میدان اصلی عدن جمع شدند تا عزم خود را برای تشکیل دوباره کشور مستقل یمن جنوبی بر اساس مرزهای رسمی پیش از ٢١ مه ١٩٩٠ نشان دهند.
فتح عدن نه تنها جنگی جدید در یمن میان نیروهای مخالف تصرف شمال و مرکز این کشور به دست حوثی ها را نشان می دهد؛ بلکه از اختلاف میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی پرده بر می دارد. با وجود هدف مشترک دو کشور برای متوقف ساختن ایران،  امارات متحده عربی از شورای انتقالی حمایت می کند؛ در حالی که عربستان سعودی به دنبال تأسیس دوباره یمن متحد پس از براندازی حوثی هاست.
امارات متحده عربی در پی آغاز حملات حوثی ها به بنادر و نفتکش ها در خلیج فارس و تهدیدهای ایران، تصمیم گرفت با عقب نشینی نیروهایش از یمن و افزایش همکاری با ایران، سیاست خود را تغییر دهد.
اقداماتی نظیر اعزام هیأتی اقتصادی از دبی به ایران، وعده حوثی ها برای توقف حملات به امارات را در پی داشت.
سران عربستان و امارات اختلاف دو کشور را تکذیب کردند.
در صورت موفقیت جنبش یمن جنوبی در تأسیس کشور مستقل، این کشور مدیون امارات متحده عربی خواهد بود و این می تواند تنها دستاورد امارات از جنگ یمن باشد.
عربستان سعودی ناچار به همکاری با حزب مذهبی اصلاحات بوده است که وابسته به اخوان المسلمین است. این همکاری اختلاف با مصر و امارات متحده عربی را در پی دارد.
تنفر از سعودی ها
عربستان سعودی به تازگی مراکز غیر نظامی و پایگاه های جدایی طلبان جنوب یمن را بمباران کرده است. جدایی طلبان، ریاض را به دریافت کمک از حوثی ها در به راه انداختن این حملات متهم کرده اند. این اتهام زنی ها عمق تنفر جدایی طلبان از عربستان سعودی را نشان می دهد.
برخی تحلیل گران از احتمال منجر شدن این اختلافات به راه حلی دیپلماتیک در صورت همکاری حوثی ها و جدایی طلبان جنوب، سخن می گویند.
چنین راه حلی به نفع ایران خواهد بود؛ زیرا عربستان سعودی مجبور به ترک یمن خواهد شد و امارات متحده عربی مقابله با نفوذ تهران در شمال یمن را متوقف خواهد کرد. وضعیت دشوار عربستان سعودی در سطح بین المللی و به ویژه در آمریکا ممکن است به تسریع این راه حل بیانجامد.
این جنگ هزینه های جانی و مالی بسیار زیادی برای عربستان سعودی داشته و موجب تلاش کنگره آمریکا برای توقف فروش اسلحه به عربستان شده است. این احتمال وجود دارد که انگلیس نیز فروش اسلحه را به عربستان سعودی به حالت تعلیق درآورد.
عقب نشینی از یمن برای محمد بن سلمان به معنای پذیرش شکستی دیگر است و جایگاه وی را در عربستان به شدت تضعیف خواهد کرد. تضعیف بن سلمان ضربه مستقیمی به ائتلاف اسرائیلی-سعودی بر ضد ایران خواهد بود.
عربستان سعودی نقش مهمی در اجرای تحریم ها بر ضد ایران به ویژه در جبران کمبود نفت ناشی از کاهش صدور نفت از سوی ایران به بازارهای جهانی دارد.
قبایل جنوبی
تشکیل دوباره یمن جنوبی به عنوان کشوری مستقل ایده تازه ای نیست. قبایل یمن جنوبی از تبعیضهای اقتصادی و سیاسی در این کشور رنج می برده اند.
انتخاب هادی در سال ٢٠١٢ به ریاست جمهوری یمن موجب خوش بینی قبایل جنوب یمن شد. دو سال پس از این انتخاب، هادی برنامه ای برای تبدیل یمن به کشوری فدرالی با شش استان خودمختار موجب جنگی سیاسی شد. مخالفان اصلی این برنامه ساکنان شمال یمن بودند.
حوثی های یمن را، بسیاری به علت شیعه بودن، عوامل ایران می دانند؛ اما جنگ آن ها در واقع بر سر برنامه  فدرالی کردن یمن شروع شد؛ زیرا این برنامه مناطق فقیر شمال یمن را از درآمدها نفتی که بیشتر متعلق به استان های جنوبی است، محروم می کرد.
وقتی حوثی ها جنگ را با حکومت یمن آغاز کردند، در واقع این ایرانی ها بودند که به آن ها پیشنهاد کردند، برای توافق بر سر یافتن راه حلی تلاش کنند.
آیا حوثی ها دست نشانده های ایران هستند یا قبایلی محلی که برای منافع خود می جنگند و هر کمکی را در این راه قبول می کنند؟ آیا عربستان سعودی و امارات در یمن با حوثی ها بر اساس این ادعا که دست نشانده ایران هستند، می جنگند یا برای گسترش سلطه خود در یمن، مبارزه می کنند؟
این پرسش ها باید به زودی پاسخ داده شوند. به نظر می رسد عربستان سعودی هم در نبود پیروزی نظامی و تغییر سیاست امارات متحده عربی، به زودی برای یافتن راه حلی آبرومندانه برای خروج از یمن تلاش کند.

مترجم: مهتاب نورمحمدی
اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 231 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید