تاریخ: ۱۲:۵۶ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
یک به صفر به نفع حاکمان ایران

کریستیان بومه

تاگس اشپیگل (آلمان)


روز پنجشنبه، هنگامی که مقامات جبل الطارق نفتکش ایرانی Grace١ را آزاد کردند، ایران فوراً اعلام کرد از این به بعد، این کشتی با پرچم ایران به رفت و آمد خود ادامه خواهد داد. این تغییر پرچم کشتی نشانه پیروزی ایران می باشد.
در نهایت، ایران نه تنها در مناقشه بر سر نفتکش ها به خواسته های خود دست یافت؛ بلکه همچنین این کشور خود را برنده موقت دور اخیر تشدیدها در مناقشه با آمریکا می خواند.
در ماه مه، دولت دونالد ترامپ با تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی سعی کرد این کشور را وادار به تسلیم و پذیرش خواسته های خود کند. اما رویکرد ترامپ تاکنون ناموفق بوده است. ملاها با حمله به تانکرهای نفتی در خلیج فارس و افزایش حملات پهپادهای حوثی های یمن علیه نیروهای عربستان سعودی، اثبات کرده اند که تشدید تنش ها و اقدامات نظامی برای غرب و شرکای آمریکا در خاورمیانه هزینه بسیار زیادی در بر خواهد داشت: این تاکتیک خطرناک اما مؤثر، “مقاومت حداکثر” نام دارد.
علاوه بر این، برای اولین بار متحدان دیرینه آمریکا دست به عقب نشینی زده اند. امارات متحده عربی از مدت ها پیش تلاش کرده تا یک سیاست دوستانه تری در قبال ایرانیان در پیش گیرد و همچنین قصد دارد نیروهای خود را از یمن خارج کند. کشورهایی مانند سلطان نشین عمان یا عراق نیز از ابتدا حاضر نشده بودند به جبهه ضدایرانی ترامپ بپیوندند.
برای عربستان سعودی و اسرائیل، دو شریک نزدیک آمریکایی ها در منطقه، این تحولات ناراحت کننده هستند. هر دو کشور که رقبا و دشمنان ایران به شمار می روند، هیچ علاقه ای به رویارویی نظامی ندارند؛ اما امیدوار بودند که خط مشی و رفتارهای ملاها حداقل تا اندازه ای تغییر کند.
ایران نیز به نوبه خود با تشدید تنش ها در خلیج [فارس] و نقض عمدی توافق هسته ای، توجه های بین المللی را به خود جلب کرده است. حداقل اروپا مشغول مذاکرات بسیار فشرده ای با تهران است که از مدت ها پیش انجام نشده بود.

مترجم: عطیه خرم

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 196 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید