آیا با آمریکای غیرقابل اعتماد می شود منطقه امن ایجاد کرد؟

باریش دوست ار

روزنامه جمهوریت(ترکیه)

مقامات عالی رتبه ترکیه، همزمان با ادامه روند مذاکرات بین ترکیه و آمریکا درباره ایجاد منطقه امن در شمال شرق فرات سوریه تاکید می کنند: آمریکا غیرقابل اعتماد است.
چانه زنی و مذاکرات برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه بین ترکیه و آمریکا ادامه دارد. مقامات دولت ترکیه می گویند اقدامات آمریکا برای فریب و وقت کشی در برابر مطالبات وخواسته های ترکیه نگران کننده است. چنانکه مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته است: ترکیه اجازه نخواهد داد آمریکا مانند قضیه منبج، درباره ایجاد منطقه امن ما را فریب دهد. فرماندهان با تجربه و عالی رتبه نظامی ترکیه نیز تاکید می کنند: ترکیه و آمریکا درباره تبیین اهداف و تعیین مرزهای جغرافیایی منطقه امن و اهداف مورد نظر از ایجاد منطقه امن، نوع برخورد با سازمان تروریستی پ ک ک و گروه های وابسته به پ ک ک، دچار اختلاف نظر و تضادند. بدین سبب توافق بین دو کشور محال و خیال خام است. سئوال اساسی اینست: آیا ترکیه با آمریکا که می خواهد سوریه را تجزیه کند، همکاری می کند و در شمال سوریه منطقه امن ایجاد خواهد کرد؟ یا آنکه ترکیه با دولت سوریه برای حفظ تمامیت ارضی سوریه همکاری خواهد کرد؟ ترکیه در حالی که به صورت مشروع و به حق با سازمان تروریستی پ ک ک و دنباله روهای آن به مبارزه ادامه می دهد، آمریکا پ ک ک را به عنوان نیروی زمینی خود، اعلام و تحت حمایت و حفاظت خود قرار داده و پ ک ک را علیه ترکیه بکار گرفته است. آیا ترکیه تحت چنین شرایطی با آمریکا درباره تعیین عمق منطقه امن، سازش می کند و منطقه امن ایجاد خواهد کرد و مسئله اصلی را نادیده خواهد گرفت؟
باید تهدیدات آمریکا علیه ترکیه را به علت خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ خاطر نشان کرد. در آن صورت می توان پاسخ سئوالات را در حال حاضر و آینده پیدا کرد. آیا مقامات ترکیه از نتایج مذاکرات با آمریکا درباره اس ۴۰۰ درس عبرت گرفتند؟ هنگامیکه آمریکا نتوانست مانع خرید و تحویل سامانه پدافند هوایی و موشکی ترکیه شود، ابتدا ترکیه را از طرح تولید هواپیمای اف ۳۵ کنار گذاشت و در مرحله دوم، قانون کاتسا را علیه ترکیه در دستور کار خود قرار داد. آمریکا سپس از ترکیه درخواست کرد سامانه موشکی اس ۴۰۰ را فعال نکند و برای قانع کردن ترکیه وعده هایی را ارائه داد. آمریکا اعلام کرد اگر اس ۴۰۰ فعال نشود با ترکیه، قرارداد تجارت آزاد امضا خواهد کرد و سامانه موشکی پاتریوت را به ترکیه خواهد فروخت و بار دیگر مشارکت ترکیه را در طرح تولید اف ۳۵ احیا و تامین خواهد کرد. هانس بینِندیک (Hans Binnendijk) عضو شورای آتلانتیک که روابط عمیقی با نظام موسس دولت آمریکا دارد و کارشناس راند کوپریشن است در ۲۹ ژوئیه در دیفنس نیوز که ارگان محافل سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی آمریکاست تحت عنوان «آخرین شانس ترکیه: هنوز برای پرداختن به مساله اس ۴۰۰ فرصت هست» نوشت: ترکیه می تواند استفاده ناتو از سامانه اس ۴۰۰ را تامین و کادر فرماندهی اس ۴۰۰ را می تواند به یک کمیته چند ملیتی ناتو واگذار کند. اگر هواپیماهای اف ۳۵ وارد مدار رادار اس ۴۰۰ شوند، فعالیت اس ۴۰۰ متوقف می شود. بدین ترتیب می توان ارتباط سیستم دفاعی اس ۴۰۰ را با شبکه اطلاعات ناتو و سیستم اطلاعات هواپیمای اف ۳۵ قطع کرد. بدین ترتیب سامانه پدافند هوایی و موشکی اس ۴۰۰ را می توان خنثی کرد. اما این بخشی از هزینه و بهایی است که باید اردوغان بپردازد. سئوال تلخ و کوتاه آن است که در شرایطی که آمریکا به دفعات زیاد، ترکیه را فریب داده است، چگونه می توان درباره ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه به آمریکا اعتماد کرد؟

(Visited 107 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید