تاریخ: ۸:۵۱ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
تسریع همکاری ها در دریای خزر

ویکتوریا پانفیلاوا

وستی کافکازا (روسیه)


در ترکمنستان، نخستین اجلاس اقتصادی دریای خزر تحت عنوان «دریای خزر: آینده توسعه همکاری های اقتصادی و بین المللی» برگزار شد که در آن، روسای جمهوری پنج کشور حاشیه دریای خزر شرکت کردند. گفتنی است که یک سال پیش، پنج کشور حاشیه دریای خزر کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر را امضا کردند. این کنوانسیون امکان توسعه بلا مانع پروژه های انرژی در حوزه دریای خزر را مهیا می سازد. از جمله، از احداث خط لوله دریای خزر از ترکمنستان به آذربایجان سخن در میان است.
اما، روسیه و ایران مخالف احداث خط لوله گاز رسانی در بستر دریای خزر هستند. به گفته روسیه، در تمامی پروژه های بزرگ در حوزه دریای خزر باید وضعیت زیست محیطی را مدنظر قرار داد. ایران نیز از این موضع روسیه حمایت می کند. به گفته بهروز نامداری، نماینده شرکت ملی گاز ایران، احداث خط لوله گاز رسانی از شرق به غرب دریای خزر ضربه جدی به وضعیت زیست محیطی این منطقه وارد خواهد کرد. به گفته او، ایران به کشورهای همسایه استفاده از زیر ساخت ها  – خط لوله ها و ترمینال ها برای ارسال گاز به بازارهای جهانی را پیشنهاد می کند. در حقیقت، فعلا، مسکو و تهران کنواسیون دریای خزر را تصویب نکرده اند. اصول گرایان ایرانی از این کنوانسیون انتقاد کرده و از تصویب آن امتناع می کنند.
در این میان، رئیس جمهور ترکمنستان خاطر نشان کرده که به خاطر سودهای اقتصادی و تجاری به وضعیت زیست محیطی دریای خزر ضربه وارد نخواهند کرد. در این زمینه، رهبر ترکمنستان ایجاد مرکز لجستیکی در منطقه دریای خزر را پیشنهاد کرده است. به گفته او، کشورهای حاشیه دریای خزر ارتباط مستقیمی به آسیای جنوبی و منطقه آسیا – اقیانوس آرام دارند. به گفته او، این شرایط، چشم اندازهای خوبی را برای برقراری سیستم ارتباط ترانزیتی ایجاد می کند.
در این میان، می بایست خاطر نشان کرد که در این منطقه، پروژه های ترانزینی بزرگی مانند «یک کمربند – یک راه»، جاده باکو – تفلیس – کارس و غیره در دست اجرا هستند. این پروژه ها بسیار مهم هستند. در حال حاضر، مشکل اصلی تهران است و این که چه زمانی تهران خط راه آهن قزوین – رشت و قزوین – آستارا را احداث خواهد کرد.

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 58 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید