چگونه امارات متحده عربی به مشکلی برای سعودی ها تبدیل شده است

کریستیان بومه

تاگس اشپیگل (آلمان)

هنگامی که هفته گذشته در یمن، جدایی طلبان شورشی کاخ ریاست جمهوری را در بندر عدن فتح کردند، عربستان سعودی بسیار غافلگیر شد: زیرا این شورشیان به فرماندهی آیداروس الزبیدی از جمله حوثی ها نیستند، بلکه “شورای انتقالی جنوب” از سوی امارات متحده عربی پشتیبانی می شود که تاکنون متحد وفادار سعودی ها به شمار می رفتند. این تغییر خط مشی نتیجه تغییر سیاست خارجی امارات است که می تواند عواقب غیرمنتظره ای برای منطقه به دنبال داشته باشد.
حتی قبل از حمله الزبیدی ، حکومت ابوظبی از خروج نیروهای خود از یمن خبر داده بود. این تغییر مسیر امارات متحده عربی،‌ عربستان سعودی و یاران وی را در یمن سردرگم نمود. دولت رسمی این کشور که مورد حمایت این دو کشور سلطنتی حاشیه خلیج [فارس] بود، الزبیدی و امارات متحده عربی را به تلاش برای کودتا متهم کرد.
اختلاف بین امارات متحده عربی و عربستان سعودی کاملا آشکار بوده و علاوه بر یمن، در موارد دیگر نیز بروز کرده است. امارات متحده عربی حتی به رغم خصومت سایر کشورهای سنی مذهب حاشیه خلیج [فارس] با ایران شیعی، اخیرا راه جدیدی را در قبال ایران در پیش گرفت.
خط مشی جدید امارات متحده عربی علل اقتصادی و سیاست خارجی دارد: بخش اعظم ساکنان این کشور، خارجی بوده و در صورت خروج آنها از این کشور، ‌اقتصاد امارات متحمل ضربه شدیدی خواهد شد. خروج نیروهای نظامی از یمن نیز به خاطر منافعی ملموس است: کنگره آمریکا در نتیجه نقض شدید حقوق بشر در جنگ یمن، مجازات ها و تحریم هایی را اعمال کرده که می تواند به امارات نیز ضربه بزند.
تغییر مسیر استراتژیک امارات به معنای شکستی تلخ مخصوصاً برای ولیعهد جاه طلب سعودی می باشد. محمد بن سلمان، عامل اصلی آغاز این کارزار در یمن بوده که برای خاندان سلطنتی سعودی به یک فاجعه تبدیل شده است.

مترجم: عطیه خرم

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 153 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید