اینگا راگ

نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)


حتی عید قربان، جشن بزرگ مسلمانان نیز مانع از آن نشد که دولت هند از حاکمیت خشن و سختگیرانه ای که بر کشمیر تحمیل کرده، دست بکشد. اگرچه مؤمنان اجازه داشتند به برگزاری نماز عید در مساجد بپردازند، اما همچنان در روز سه شنبه، نهمین روز پس از لغو خودمختاری جامو و کشمیر توسط دهلی، ممنوعیت رفت و آمد و انتشار اطلاعات وجود داشت.
چنین محدودیت های بی سابقه ای در تاریخ این منطقه بحران زده، دولت های جهان اسلام را به واکنش وادار نمود. بخش بزرگی از حاکمان کشورهای مسلمان با خویشتنداری غیرمنتظره ای بدان پاسخ دادند.
با وجود این، حکومت تهران واکنشی کاملا متفاوت از دیگران نشان داد. وزارت امور خارجه ایران روز سه‌شنبه از دولت هند خواست تا به وضعیت عادی برگردد. تهران نگران محدودیت هایی است که مسلمانان برای انجام فعالیت های مذهبی خود با آن روبرو هستند. این سومین بار در طی چند روز است که حکومت ایران درباره این مناقشه صحبت کرده است. اگرچه تهران بر حفظ حقوق مسلمانان اصرار دارد، اما به نظر نمی رسد که علاقه ای به تشدید درگیری داشته باشد.
از طرف دیگر نیز عربستان سعودی، رقیب ایران فقط به یک بیانیه ساده اکتفا کرد. در آن ، ریاض از “طرفین درگیر در جامو و کشمیر”، یعنی هند و پاکستان خواست تا صلح و ثبات را در منطقه حفظ کنند. همچنین اگرچه در ابتدا امارات متحده عربی از هند حمایت کرد، اما سپس نگرانی خود را از تحولات بعدی اعلام نمود.
به نظر می رسد که فقط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه موضعی متفاوت با سایر قدرت های سنی مذهب منطقه در پیش گرفته است. اردوغان لغو خودمختاری این منطقه را “غیرقانونی” خواند و به “عمران خان”، نخست وزیر پاکستان درباره حمایت کامل خود اطمینان داد. به غیر از اردوغان که نقش رهبر مسلمانان مظلوم و سرکوب شده را بازی می کند، به نظر می رسد که دیگر کشورهای سنی مذهب برادران خود را در کشمیر به حال خود رها کرده اند.

مترجم: عطیه خرم

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 136 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید