تاریخ: ۸:۳۲ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
پیروزی ایران در جنگ نفتکش ها

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

آیا ایران با  آزادسازی نفت کش توقیف شده اش از سوی انگلیس در جنگ نفتکش ها پیروز شده است؟آیا ترامپ طبق توصیف ظریف خلیج فارس را به جعبه کبریت یا آنگونه که ما اعتقاد داریم به بشکه ای از باروت تبدیل کرده است؟پنج علت شکست رئیس جمهور آمریکا در تنگه هرمز تا به الان چیست؟
آرزو داشتیم آقای ظریف اصطلاح “بشکه باروت” را به جای “جعبه کبریت” استفاده می کرد زیرا در توصیف اوضاع کنونی دقیق تر و با میزان انفجاری در تناسب بود که احتمال رخ دادن آن وجود دارد، چنانچه تنش رو به افزایش جاری به رویارویی تبدیل شود که ممکن است تمامی منطقه را در آتش خود بسوزاند، همانطور که دبیر کل حزب الله در تازه ترین سخنرانی خود گفت زیرا زبانه های این آتش از مرزهای تنگه هرمز و کرانه های آن فراتر خواهد رفت و به بسیاری از کشورهای خاورمیانه خواهد رسید.
رئیس جمهور ترامپ تاکنون در تنشی که در منطقه خلیج فارس باعث آن شده به علل زیر شکست خورده است:
نخست:آزادسازی قریب الوقوع نفتکش ایران از سوی انگلیس که تقریبا شش هفته قبل در جبل طارق توقیف شده بود؛ و این اقدام به معنای شکست جنگ نفتکش ها و تسلیم کامل در برابر خواسته های ایران و موفقیت سیاست چشم در برابر چشم و نفتکش در برابر نفتکش است.
دوم: فروپاشی ائتلاف عربی به رهبری عربستان پس از خروج امارات از آن و سیطره نیروهای شورای انتقالی جنوب بر قصر معاشیق و بیشتر مراکز نظامی وابسته به رئیس جمهور هادی و دولت وی در عدن.
سوم: شکست آمریکا در دست زدن به هرگونه اقدام انتقام جویانه علیه ایران پس از سرنگونی پهپاد این کشور،  نابودی شش نفتکش، توقیف دو کشتی متعلق به انگلیس و حملات موشکی به سفارت این کشور در عراق چرا که از این مسئله نگران بود که با پاسخ ایران مواجه شود.
چهارم: ازسرگیری غنی سازی اورانیوم از سوی ایران با عیار بالا و اعلام افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده و رسیدن آن به ٣٧٠ کیلوگرم به عبارتی تا الان ٧٠ کیلوگرم نسبت به میزان مجاز در توافق هسته ای افزایش داشته است.
پنجم: گشایش کانال های گفتگو با تهران از سوی امارات و دستیابی به توافق های امنیتی در دیدار هیئت این کشور که یک هفته پیش به ایران سفر کرده بود. اقدامی که نقض آشکار تحریم های آمریکا به حساب می آید.
ششم:مخالفت وزیر امور خارجه عراق با مشارکت اسرائیل در هرگونه ائتلاف امنیتی دریایی که ماموریت حمایت از کشتی های تجاری در تنگه هرمز را برعهده دارد.

مترجم: مهری بهرامی

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 125 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید