تاریخ: ۱۴:۰۴ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
پهبادهای اسرائیلی در لیبی ظاهر می شوند

مارکو گمباچی

ایل جورناله (ایتالیا)


همه می دانند که جنگ در لیبی یک جنگ داخلی ساده نیست. علاوه بر دو فرقۀ فایز السراج، نخست وزیر تحت حمایت سازمان ملل و  ژنرال خلیفه حفتر، مرد قدرتمند توبروک، در این جنگ پای قدرت های بین المللی نیز در میان است که با ارسال کمک و سلاح از هر یک از اینها حمایت می کنند.
البته این کشور تحریم تسلیحاتی نیز هست که توسط شورای امنیت سازمان ملل مقرر گردیده است که البته بارها نقض گردیده است. درگیر بودن نیروهای خارجی در این کشور از ماه آوریل یعنی از زمانی که حمایت نظامی خود را از دو فرقۀ رقیب بیشتر کردند، مشهود گردیده است.
برخلاف پیش بینی ها و پس از کسب چند پیروزی، پیشروی حفتر به سوی طرابلس متوقف گردید. شهر غریان که حملۀ این ژنرال از آن آغاز گردید بار دیگر به کنترل شبه نظامیان السراج درآمد.  اما حفتر  تسلیم نشد و درگیری در کوتاه مدت به یک جنگ فرسایشی تبدیل شد و به آسمان لیبی منتقل شد و این دو گروه مواضع یکدیگر را هدف قرار می دهند.
اخیراً نیروهای حفتر اعلام کردند که تعداد بسیاری پهباد سرنگون ساختند که بسیاری از آنها از ترکیه آمده بودند. در ماه ژوئیه دو پهباد Orbiter-٣   ساخت اسرائیل  توسط نیروهای حفتر سرنگون شدند. به نوشتۀ جروزالم پست این پهبادها توسط یک شرکت اسرائیلی به مشتریان خود در سراسر جهان فروخته شد که البته مشتریان مزبور طی یک توافق امضا شده اجازۀ فروش آنها را به اشخاص ثالث ندارند. با این حال ترکیه پس از دریافت این پهبادها آنها را به دولت وحدت ملی فروخته است.

مترجم: مریم شرکا

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید